Halep’te yine sivil katliamı

Halep’te yine sivil katliamı

Düğümleri çözecek kilit kentlerden olan Halep’te Suriye uçakları destekli Baas rejimi ile Fetih Ordusu’na bağlı gruplar arasında süren çatışmalarda onlarca sivil katledildi. Almanya, Halep’teki siviller için hava koridoru açılmasını istedi

HALEP - Halep ve çevresinde Baas-İran-Hizbullah-Mukaveme Suriye güçleri ile Fetih ordusu, Fetih El Şam (El Nusra) güçlerinin öncülük ettiği gruplar arasında çatışmalarda 50’yi aşkın kadın ve çocuğun yaşamını yitirdiği bildirildi. İdlib’de de 22 sivil öldürüldü.

ANHA haberine göre Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep ve çevresindeki çatışmalarda her iki tarafın saldırılarında sivillerin hedef haline geldiğine dikkat çekti. Gözlemevinin iddiasına göre, Halep’in doğusundaki mahallelere yönelik bombardımanlarda biri çocuk 15 sivil yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı. Silahlı grupların rejim güçlerinin olduğu alanlara yönelik top saldırılarında ise ikisi çocuk 9 sivil yaşamını yitirdi. Gözlemevi, Halep’in batısındaki kent ve köylerdeki saldırılarda ise 27 sivilin öldürüldüğünü iddia etti. Halep’teki siviller için Rusya her gün 3 saatlik ateşkes ilan etmişti.

İdlib’de 22 ölü

Cumartesi uçaklar İdlib’i de hedef aldı. İnsan Hakları Gözlemevi saldırılarda İdlib’de 22 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Almanya ‘koridor’ istedi

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Suriye’de Deyr ez-Zor’da insanlara havadan yardımın yapılabildiğini, aynısının Halep’te de değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Steinmeier, Welt am Sonntag Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Halep’te acil yardıma ihtiyaç duyanlara erişim sağlanması için hava koridoru oluşturulmasını istedi. Steinmeier, “Yasaklanmış varil ya da kimyasal bomba kullanılmasını sert bir şekilde kınıyoruz. Bize gelen yeni bilgiler, klor gazının suçsuz kadın, erkek ve çocuklara kullanıldığı yönünde” dedi.  Ayrıca Halep’te gıda, içme suyu ve ilaç konusunda gün geçtikçe felakete sürüklendiğinin altını çizdi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür