‘Kadın Demokrasi Cephesi’ne acil ihtiyaç var’

‘Kadın Demokrasi Cephesi’ne acil ihtiyaç var’

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, askeri ve sivil darbenin önce kadınları vurduğunu Kadın Demokrasi Cephesi’nin oluşmasının ekmek, su kadar acil ihtiyaç olduğunu vurguladı. Şu anda kadına yönelik uygulamaların olduğunu ve hızla artarak devam ettiğini ifade eden Meral, 'Doğrudan müdahil olmamız gerekiyor' dedi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Türkiye ve Kürdistan’da kadın mücadelesi ile devletin kadınlar üzerindeki baskıları değerlendirdi. Tüm zor aygıtları elinde toplayan devletin, varlığı tehlikeye girdiğinde özellikle kadınlara yöneldiğini söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Devlet aygıtı, iktidar üzerine kurulmuş bir aygıt. Gerçekten hizmetten ziyade, vatandaşın özgürlüklerini korumaktan ziyade bir egemenlik alanı olarak görüyor. Bu egemenlik alanlarında da en büyük risk egemenlik hükmünü sürdürdüğü kadınlar, nüfus olarak toplumunun yarısı ve kadınların kendilerine karşı direnişi, isyanı, sözleri ve muhalefeti, onları en çok ürküten noktadır aslında” dedi. Erkek egemen ve cinsiyetçi anlayışın egemenliği tehlikeye düştüğünde veya egemenliğini sağlamlaştırmak istediğinde ilk hedef olarak kadını belirlediğini ifade eden Meral, “Çünkü toplumda şöyle bir algı yaratılmak isteniyor. Kadın meselesi özel bir meseledir ailevi bir meseledir. Bu nedenle politikadan uzaklaştırma çalışılıyor. Aslında esas itibari ile kadın meselesi en büyük politik meselelerden bir tanesidir” ifadesini kullandı.

Ekin Wan fiili ile başladı...

Meral, “Şu anda çelişki olarak cinsiyet çelişkisi olarak ve kadın özgürlüğünün yaşamsallaşması anlamında çözülemeyen en önemli alan olarak duruyor” diyerek, “Kürdistan’daki savaşta bu çok tipik örnekler var. İlk Ekin Wan’a yönelik fiille başladı. Kadının teşhiri, aslında bu egemen zihniyetin ve devlet aklının nasıl çalıştığını gösteriyor. Ekin Wan üzerinden bütün kadınlara bir mesaj verilmek isteniyor” diye belirtti. “Kadın cinsiyetini aşağılayan, yok sayan, teşhir eden bir anlayış. Yine, Taybet Ana’dan, Asya Yüksel’e kadar Nusaybin’de Selamet Yeşilmen’e kadar. Şu anda cezaevlerinde kadınlara yönelik baskılara kadar hatta önceki gün Barış Anneleri’nin çıplak aramasına kadar bir sistematik yönelim var” diyen Meral, “Bir siyaset var burada, bu nedenle bunlar lokal ve sadece belirli vakalar olarak değerlendirilmemelidir. Bu bir politikadır. Politikanın yansıma biçimi de hayatın farklı alanlarında farklı ortaya çıkıyor” dedi.

Kadınların özgürlük tutkusu

Devletin egemenliğini kadına yönelik tecavüzü, cinsiyetçiliği, istismarı, cinayeti, uygulayarak sağlama almaya çalıştığını ifade eden Meral, kadınlara bir mesaj verilmek istendiğini ve bu konuda kadınların, özgürlük yürüyüşü, mücadelesi, hakla özgürlük taleplerinin bastırılmaya çalışıldığını belirtti. Devletin ve sistemin erkek olduğunu ve cinsiyetçilik üzerinden yaklaştığını aktaran Meral, “Özellikle savaş dönemlerinde, darbe dönemlerinde düşünün bunu somut olarak yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu. Her türlü savaşta kadınların hep mağdur olduğunu söyleyen Meral, “Burada kadınların özgürlük tutkusunun aynı zamanda ne kadar büyük olduğu da ortaya çıkıyor aslında, gün geçtikçe kadın örgütlülüğü ve kadın özgürlük mücadelesi daha büyük bir ivmeyle yol alıyor” şeklinde konuştu.

Cinseyetçi yaklaşımları Barış Anneleri’ne vardı

“Özellikle savaş dönemlerinde kadına yönelik cinsel işkence ve tacavüz sistemi oluşturulmuş adeta” diye konuşan Meral, bunun yeni bir olgu olmadğını söyledi. Meral, “Doksanlı yıllarda sık sık tanıklığını yaptığım, benim bizzat avukatlıklarını yaptığım birçok kadınla görüştüm, davalarına girdim, yanında oldum. Gözaltında tecavüz ve taciz , yine o dönemde en çok karşımıza çıkan meselelerdi. Ama aradan 25-26 yıl geçtikten sonra bugün yine aynı uygulamalar arada kısmen nisbeten hafiflemişdi. Ama şimdi yine cezaevlerinde bakıyoruz aynı uygulamalar yaşama geçiriliyor. Barış Anneleri’ne varacak kadar bu cinsiyetçi yaklaşım ve taciz devam ettiriliyor. Bu da iktidarın araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor” diye vurguladı.

Kadın tutsaklara katmerli işkence

İçerisinde bulunduğumuz süreçte kadınların durumuna dikkat çekerek, “Hak ihlallerinin, cinsiyetçiliğin yine taciz ve tecavüzün ortaya çıktığı alanlar çok yoğun olarak önümüzde duruyor” diye konuşan Meral, “Cezaevlerinde bütün tutuklulara yönelik gerçekten büyük bir aygıt devreye girmiş durum da; ama kadınlara yönelik bu daha katmerli bir halde devam ettiriliyor. Çünkü kadınlara yönelik saldırılar kadın kimlikleri üzerinden cinsiyet temelli yaklaşım olarak ortaya çıkıyor” ifadelerinde bulundu. Konuyu çok yakından takip ve müdahale ettkilerini söyleyen Meral, Meclis’te, sokakta, alanlarda buna karşın gerçekten çok büyük bir muhalefet ortaya koyulması gerekitiğini aktardı.

Doğrudan müdahil olmalıyız

“Şu anda kadınlara yönelik bu uygulamalara dair uzun süredir biz Halkların Demokratik Partisi olarak bir demokrasi cephesine ihtiyaç olduğunu ve bunun için çalışmak gerektiğini ısrarla ifade ediyoruz” diye konuşan Meral, bu konuda yoğun çalışma içerisinde olduklarını ve çağrılarının olduğunu söyledi. Ayrıca geniş olarak “Demokratik Cephe” dışında kadınların öreceği farklı kimlikleri, inançları, dilleri ve kadınları içerisine alan geniş bir platforma ihtiyaç olduğunu değerlendiren Meral, “Bunun için bir Kadın Demokrasi Cephesi’ne acil ihtiyaç var” dedi. Bunun toplumsal bir mesele olduğu ifade eden Meral, yeterince gündeme yansımamasını da eleştirdi. Askeri ve sivil darbenin önce kadınları vurduğunu söyleyen Meral, Kadın Demokrasi Cephesi’nin oluşmasının ekmek, su kadar acil ihtiyaç olduğunu vurguladı. Şu anda kadına yönelik uygulamaların olduğunu ve hızla artarak devam ettiğini ifade eden Meral, “Doğrudan müdahil olmamız gerekiyor” dedi.

Kadın kurumlarına çağrı

Cezaevlerindeki duruma ve genel olarak verdikleri hiçbir soru önergesine yanıt alamadıklarını belirten Meral, yanıt verilse dahi bakanlıkların kendilerini sorumlu tutmadığını söyledi. Mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen Meral, “Çünkü biz mecliste HDP Kadın Grubu olarak Türkiye’deki tüm kadınların sesi, gözü ve yüreğiyle gayret ediyoruz. Bu konuda tüm kadınların, kadın kurumlarına destek çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Gülcan Kılagöz↳Son Güncelleme: 15 Ağustos 2016 13:27

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür