Güney’de partiler sanatı geriletiyor

Güney’de partiler sanatı geriletiyor

ROJNEWS / HALEPÇE - Güney Kürdistan bölgesinde siyasi taraflar arasındaki çelişkiler ve yönetim kademesindeki yolsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kriz, kültür sanat faaliyetlerini de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Halepçeli aydın ve sanatçılar, kültür ve aydınlanma düzeyinin gittikçe gerilediğini düşünüyor.

Rojnews’e konuşan şair ve gazeteci Ari Abdullatif, Kürdistan bölgesinde ard arda yaşanan krizlerin yönetim biçimi ve tarzından kaynağını aldığının altını çizerek bu durumdan kaynaklı sanat ve aydınlanma faaliyetlerinin unutulduğunu kaydetti. Abdullatif; gazeteci, sanatçı ve sanatseverlerin üzerine düşen görevinin bu alanlardaki faaliyet ve çalışmaları daha da güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Siyasi partiler sanatı geriletiyor

Kürdistan Fotoğrafçılar Örgütlenmesi Halepçe kolu başkanı Nazım Maniya da, 90’lı yıllarda maaş, bütçe ve petrol gibi konuların gündemlerinde olmadığını belirterek “Aydınlanma, kültür ve sanat konularında kriz yoktu ve bu konular daha çok gündemimizdeydi. Fakat siyasi partiler tüm aydınlanma ve sanat alanlarına el attığı için, bu alanlardaki çalışma ve faaliyetler de geriledi” diye konuştu. Milli Sanat Derneği başkanı Ceza Kerim ise tüm toplumun mevcut durumda ekonomik ve siyasi krizle meşgul olması nedeniyle sanat ve aydınlanma alanlarının arka planda kaldığına dikkat çekti.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür