YPJ’ye katılan Minbicli kadınlar: Örgütlenip topraklarımızı savunacağız

YPJ’ye katılan Minbicli kadınlar:  Örgütlenip topraklarımızı savunacağız

Komutan Ebû Leyla adıyla başlatılan operasyonla özgürlüğüne kavuşturulan Minbic hem Ortadoğu halkları hem de tüm dünya kadınları için kadın yüzyılının adımlarından oldu. Minbic’in özgürleştirilmesiyle kurtarılan kadınlar YPJ saflarına katılarak özgürlük mücadelesinde yer alıyorlar

Deniz Yeşilyurt / Minbic - Jinha - Ortadoğu halkları ve tüm dünya kadınları için özgürlüğün ve direnişin sembolü olan Roajava Devrimi ve son süreçte 1 Haziran’da başlayan Minbic’i özgürleştirme hamlesi, daha sonra adını Komutan Feysal Ebû Leyla Operasyonu olarak alan özgürleşme hamlesi devam ediyor. Direnişin 73’üncü gününde özgürlüğüne kavuşan Minbic’te meclis savaşçılarına genç kadınların katılımı da her geçen gün daha da artıyor. Köylerin özgürleştirilmeye başlamasıyla meclis savaşçılarına katılım isteminin yoğunlaştığını belirten Minbic Askeri Meclisi’nden Xaliya, 150 kadının katılım gerçekleştirdiğini açıkladı. Özgürleşen Minbic’ten meclis savaşçılarına katılan genç kadınlar katılım nedenlerini anlattı.

Kendimizi savunmak için

Minbic Askeri Meclisi’nin Minbic’i özgürleştirmesiyle birlikte katıldığını söyleyen Reyhan, “Önceleri yaşamımız burada normal bir şekilde sürüyordu. Daha sonra DAİŞ çetelerinin burayı işgal etmesiyle birlikte yaşamımız cehenneme döndü. DAİŞ geldikten sonra kadınların başını kesti ve onlara işkence yaptı; yaşamımız çok kötü oldu. Kadınları siyah giymeye mecbur etti, hepimizi kara çarşafa büründürdüler. Kara çarşaf giymeyen kadınlara kırbaç cezası verdiler. DAİŞ çetelerinin İslamiyet’le yakından uzaktan alakası yok. Onların kadınlara gözlerimizin önünde yaptıklarını unutmayacağız. Onlar ahlaksız ve vicdansızdırlar. O yüzden biz onlara karşı mücadele etmek istiyoruz. Biz de YPJ gibi örgütlenmek kendimizi ve ülkemizi savunmak istiyoruz” dedi.

Yaşam böyle güzel

Çetelerin topraklarını işgal etmeden önce Kürt, Arap, Türkmen olmak üzere tüm halkların bir arada yaşadığını belirten Minbicli Arya da, “Birlikte kutlamalara gidiyor renkli elbiseler giyiyorduk. DAİŞ geldi yasaklar geldi ve bütün kadınları kara çarşaf giymeye zorladı. Artık kadınlar dışarı çıkamaz oldu. Biz üç yıl onların zulmü altında kaldık. Biz şimdi Minbic Askeri Meclisi’nin yanındayız, yaşam böyle çok güzel. Burada kalmak ve öğütlenmek istiyoruz. Yeniden doğmuş gibiyim ve burada çok mutluyum” şeklinde konuştu.


 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür