Makineleşmeye karşı gelenek sürüyor

Makineleşmeye karşı gelenek sürüyor

Agirî’de yaşayan 78 yaşındaki Yaşar Taşdemir, emekli olduktan sonra kendini yüzlerce yıllık geçmişi olan bir geleneği sürdürmeye adadı. Bir zamanlar adına yarışmalar düzenlendiğini söylediği kamıştan el dokuması minder üreten Taşdemir, kentte hala bu işi yapmaktan vazgeçmemiş son kişi

AGIRÎ / DİHA- Agirî’de (Ağrı) yaşayan 78 yaşındaki Yaşar Taşdemir, yüzlerce yıllık tarihe sahip, el dokuması kamış ile minder üretme mesleğini tüm zorluklara rağmen sürdürüyor. Küçük yaştan beri ilgilendiği mesleğini, 20 yıl önce emekli olduktan sonra devam ettiren Taşdemir, daha kârlı bir iş ile ilgilenmek yerine kendini bir geleneği sürdürmeye adadı. Makineleşme ile birlikte pamuk ve süngerlerle üretilmeye başlanan minderlerin ve çekyatların, el dokuması kamışlı minderlere ilgiyi yok ettiğine değinen Taşdemir, para kazanamaz duruma gelmesine rağmen, mesleğini sürdürmeye devam ettiğini belirtti.

Gelenek sürüyor

Bazîd (Doğubeyazıd) ilçesinden getirttiği kamışları mengene makinesi ile sıkıştırıp şekil verdikten sonra, şekil verdiği kamışların etrafını torba ile diken Taşdemir, daha sonra kılıfını da dikerek yaptığı minderleri, satılmak üzere işyerinin önüne bırakıyor. Taşdemir, bu uğraşıyla hem boş zamanlarını değerlendirmek hem de yüzlerce yıllık tarihe sahip geleneği sürdürme çabasında. Kendisi ile aynı mesleği yapan birçok işyerinin kapandığını dile getiren Taşdemir, kapanmayanların ise kamış kullanmak yerine pamuk ve sünger kullanmayı tercih ettiğini anlattı.

Makineleşmeye meydan okuyor

Makineleşmeye meydan okuyan Taşdemir, kentte bu işi yapan tek kişi kalmasına rağmen, işini hiç sıkılmadan, severek devam ettirme niyetinde. Mesleğine olan ilginin yok olma düzeyine gelmesinden dert yanan Taşdemir, “Makine işi ürünler çıkmaya başlayınca bizim işimiz de öldü. Bir zamanlar el dokuması minderler için yarışmalar düzenleniyordu. Şimdi artık kimse ilgilenmiyor. Yaptığım ürünler de genellikle köylüler satın alıyor. Ayda en fazla 4 takım satabiliyorum. Para kazanmıyorum ama bu geleneğin ölmemesi için çabalıyorum” diye anlattı.↳Son Güncelleme: 16 Ağustos 2016 12:09

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür