İstanbul depreme hazır değil

İstanbul depreme hazır değil

İSTANBUL / ANKARA- 17 Ağustos depreminin 17’nci yıldönümüne dair İstanbul ve Ankara’da toplantılar gerçeleştirildi. Türk Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, 17 Ağustos depreminin 17’nci yılında Marmara bölgesinin deprem gerçeğine ve ne kadar hazır olduğuna ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul’un deprem gerçeği üzerine açıklamalarda bulundu. Gökçe, İstanbul’da bilimsel çevrelerin kabul ettiği üzere 7 büyüklüğünde bir depremin beklendiğini söyledi. Kentin beklenen bu deprem için hazır olmadığına dikkat çeken Gökçe, mevcut yapıların 1999 yılındakinin aynısı olduğunu ifade etti. Olası bir depremde yapı stoklarının yüzde 25’inin ‘oturulamaz’ olacağını 2 milyon insanın evsiz kalacağını söyledi. Gökçe, olası depremde toplanma alanlarının yetersizliğine işaret ederek “Açık alan ve çadır alanlarının dörtte üçü AVM’lerle dolu” dedi.

Yapılar güçlendirilmeli

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin lokalinde basın toplantısı düzenlendi. İMO üye ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda, açıklama yapan İMO Ankara Şubesi Başkanı Selim Tulumtaş, 17 Ağustos 1999 yılında var olan yapılar bugün de varlıklarını sürdürdüğünü ve bu yapıların güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.↳Son Güncelleme: 16 Ağustos 2016 12:09

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür