Yaralarını toprakla iyileştiriyorlar

Yaralarını toprakla iyileştiriyorlar

AMED/ JİNHA- DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldırısının ardından Amed’e gelen Êzidî kadınlar, yaşadıkları tüm acılara rağmen yaşamı yeniden örüyor. Amed Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenişehir ilçesinde bulunan fidanlığa yerleştirilen Êzidî kadınlar, sosyal yaşamı yeniden örmek adına, oluşturdukları bahçelerde sebze ekip bir yandan da kollektif yaşamı oluşturuyor. Tüm günlerini bu bahçelerde geçiren kadınların yetiştirdiği sebzelerden tüm kamp sakinleri faydalanıyor.

Bu uğraş bize iyi geliyor

Bahçe işinin kendilerine çok iyi geldiğini söyleyen, Mizgin Evdela (37), “Biz yıllardır buralardayız ve günlerimiz boş geçiyor. Göçebeyiz ve yurdumuzdan ayrıyız. Onun için yüreğimiz yaralı ve acılıyız. Bu tür uğraşlar bize iyi geliyor ve acımız bir nebze bile olsa unutuluyor” diyor. Bahçeyle uğraşan bir başka Êzidî kadın Besê Emer (50) ise bahçeye domates, biber, semiz otu, patlıcan, fasulye vb tohumları ektiklerini ve bahçe işinin kendilerini mutlu ettiğini söylüyor. Xarîp Xerbîl (45) de bahçeye sadece kadınların girdiğini erkeklerin ise bahçe işlerinden anlamadıkları ifade ediyor.

Hülya Okalin- Medîne Mamedoğlu↳Son Güncelleme: 16 Ağustos 2016 12:09

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür