‘Pedofili merkezi’ olabilir uyarısı

‘Pedofili merkezi’ olabilir uyarısı

Murat Kuseyri / Stockholm - Anf - AYM’nin 15 yaşından küçük çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışı 8 ila 15 yıl hapis cezası verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinin ilgili fıkrasını iptal etmesi İsveç medyasında geniş yer buldu. Çocuklara karşı cinsel istismar ve sömürüye karşı mücadele eden ECPAT (Çocuk Fuhuşu, Çocuk Pornografisi ve Cinsel Amaçlı Çocuk Ticaretine Son) adlı çocuk örgütünün Basın Sekreteri Thomas Andersson, kararın çocukların cinsel sömürüye uğrama risklerini artırdığını ve Türkiye’nin uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini söyledi. Andersson kararla, “Çocukların onay vermeleri halinde cinsel ilişkiye girilmesinin yasallaşması çocukları cinsel olarak istismar etmek isteyen kişiler için Türkiye’yi bir çekim merkezi haline getirme riskini arttırır” dedi.

Bakış açımıza aykırı

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tüm ülkelere 18 yaşından küçük çocukları cinsel sömürüye karşı koruma yükümlülüğü getirdiğine dikkat çeken Andersson, çocukların onay vermesi durumunda cinsel ilişki kurmanının yasallaştırılmasının olanların sorumluluğunu çocuklara yıkma anlamına geldiğine de dikkat çekti. Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Sekreteri Elisabeth Dahlin de, AYM kararını büyük kaygı ve şaşkınlıkla karşıladıklarını, “Tüm dünyanın çocuklara bakışına aykırı” diye niteledi. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström de, Twitter hesabından AYM kararının iptal edilmesini istedi. Değişikliğin 2017’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür