Kadınlar şiddete karşı yürüdü

Kadınlar şiddete karşı yürüdü

LİMA - Aile içi şiddet oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında bulunan Peru’da binlerce kadın şiddete karşı sesini yükseltmek için önceki gün alanlardaydı. Lima’daki gösterilere 100 bine yakın kişi katıldı. Kadın eylemcilerden Carmela Garcia, “Kadınlara dönük uygulanan psikolojik ve fiziki şiddete karşı olduğumuzu göstermek için bu yürüyüşe katıldık” dedi. Mahkeme kararlarının kadınlardan yana olmadığını söyleyen kadın eylemcilerden Adeliada Avila ise, “Artık kadınlarımız için ayağa kalkma vakti. Kadın-erkek herkes burada şiddete karşı gösteriye katılmalı. Artık bir şeyleri değiştirmeliyiz” dedi. Eylemlere halkın içerisinde bazı bakanlarla birlikte Peru Cumhurbaşkanı Pedro Pablo Kuczynsk de eşiyle beraber katıldı.

Peru’da resmi rakamlara göre 2015 yılında 95 kadın katledildi. Bu yıl ise 54 kadın katledildi . Geçen hafta bir kadının eşi tarafından katledilmesinin ardından ülke genelinde kadına yönelik şiddete karşı tepkiler büyüdü. Dünya İnsan Hakları Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre, Peru kadına yönelik şiddetin en çok yaşandığı üçüncü ülke. Peru’da temmuz ayında mecliste şiddete karşı bir eylem planı kabul edilmişti.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür