Kadınlar fuhuş için kaçırılıyor

Kadınlar fuhuş için kaçırılıyor

AMED / JINHA - BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya üzerinden İtalya’ya botla kaçırılan kadınlar, insan kaçakçıları tarafından mültecilerin ilk durağı olan Göç Kabul Merkezleri’nde bir süre bekletildikten sonra fuhuş yaptırılmak üzere Avrupa’ya kaçırdıklarını bildirdi. IOM’un son raporuna göre, 2016’nın ilk yarısında İtalya’ya ulaşabilen kadınların yüzde 80’i Avrupa’ya fuhuş için gönderildi. IOM’dan Simona Moscarelli, bu yılın başından beri 4 bin kadının İtalya’ya geldiğini kaydederek, “Bu sayının daha artmasını bekliyoruz” diye belirtti.

Merkezler güvenli değil

Nijeryalı kadınlar için geçerli olan Göçmen Kabul Merkezleri’ne yerleştirilmesi politikasının diğer mültecilerin kaçakçılarla çalışmasından dolayı güvenli olmadığı konusunda uyaran Moscarelli, “Merkezler kadınlar için tehlikeli merkezler. Libya üzerinden İtalya’ya kaçırılan kadınlara şimdiden ticaret mağduru olarak bakmalıyız ve bu kadınların sayılarının düşürülmesi, legal ulaşımın artması için savcılara finansal kaynaklar sağlanmalı” şeklinde konuştu. 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür