Rojava’da ekonomi kadınların elinde

Rojava’da ekonomi kadınların elinde

Rojava’da ekonominin gelişmesine kadınlar öncülük ediyor. Kadın Ekonomisini Güçlendirme Merkezi, kadın ekonomisini geliştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

EFRÎN / ANHA- Kongreya Star, 25 Şubat 2016’da konferansını düzenlemişti. Konferansta kadın ekonomisini güçlendirmek için bir dizi karar alınmıştı. Konferansta alınan kararları hayata geçirmek için nisan ayında Kadın Ekonomisini Güçlendirme Merkezi, Kadın Ekonomisini Güçlendirme Merkezi açıldı. Bu süre zarfında merkeze bağlı irili ufaklı 11 kooperatif kuruldu. Efrîn merkezde dikim atölyesi, Raco ilçesinde tarım kooperatifi, pastane, kanton merkezine bağlı Mehmûdiyê Köyü’nde dikim atölyesi, aksesuar dükkanı gibi kooperatifler bunlardan yalnızca bir kaçı.

Kentin ekonomisi kandınlarda

Öte yandan kadın ekonomisi için yeni projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar tam hız devam ediyor. Merkezde 3 kadın kuaförü, Şera ilçesinde pastane, Mebata ve Cindirês’te dikim atölyesinin açılması hedefler arasında. yine Êzidî kadınlarına özel bir dikim atölyesinin de Êzidî Ekonomi Derneği Merkezi’yle koordineli bir şekilde açılması planlanıyor. Kongreya Star Kadın Ekonomisini Güçlendirme Merkezi yetkililerinden Sabah Deham, kadın projelerine destek vermeye hazır olduklarını ve kadınları iş olanakları yaratmak istediklerini belirtti.

Şervîn Mustefa↳Son Güncelleme: 16 Ağustos 2016 12:25

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür