11 yaşındaki Ronahi: Munzur yok olmasın

11 yaşındaki Ronahi: Munzur yok olmasın

Munzur Vadisi’nde yapılmak istenen baraj, HES ve siyanürlü altın arama projelerinin hayata geçmesi durumunda 60 köy ve 42 bin hektarlık alan yok olacak. 11 yaşındaki Ronahi ise ‘Munzur’un çirkin olmasına izin vermeyelim’ diye sesleniyor

DERSİM / JINHA- Dersim halkı tarafından kutsal olarak görülen Munzur Vadisi üzerine yapılmak istenen 26 HES projesinin 5’i faaliyete girdi. Yapılan 5 baraj ile vadide bulunan endemik bitkiler ve canlılar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, geriye kalan 21 barajında yapılması planlanıyor. Dersim doğasını ve halkını bekleyen en büyük tehlikelerden bir diğeri ise siyanürlü altın arama projesi. Ekolojistlerin yaptığı araştırmalara göre baraj, HES ve siyanürlü altın arama projeleriyle 60 köyün sular altında kalarak yok olacağı belirtiliyor.

Zengin flora yok olacak

Önemli bitki alanlarından Munzur Vadisi 42 bin hektarlık alanı kapsıyor ve bin 518 bitki çeşidine sahip. Bu bitklerden 43’ünün ise dünyada sadece Dersim coğrafyasında bulunduğu biliniyor. Baraj ve HES projeleri ile Dersim coğrafyasının büyük bir bölümünü kapsayan Cevizlidere-Sin Mamlis üçgeninde siyanürle altın arama projesi ise devam ediyor. Bu projenin hayat bulması durumunda Dersim coğrafyasında doğal ortamda yetişen bu zengin flora yok olacak.

Munzur’a sahip çıkın

Daha önce de bu duruma karşı birçok eylem ve etkinlik gerçekleştiren Dersim halkı hem doğalarına hem de kutsal mekanlarına yönelik müdahelelere tepkili. Ana dili olan Dimilkî lehçesinde “büyüklerine” seslenen 11 yaşındaki Ronahi, “Evet devlet doğamıza saldırıyor, doğamızı yok etmek istiyor ama bizde sahiplenmiyoruz” diyerek Munzur Vadisi’ne sahip çıkma çağrısı yapıyor.

‘Munzur çirkin olmasın’

Ronahi vadide ve Dersim dağlarında devam eden HES, baraj ve siyanürlü altın aramaya da tepki göstererek, “Biz köylerimizin yok olmasını istemiyoruz. Dersim çok güzel bir yer ve buranın ölü şehir olmasını istemiyoruz. Dersim’i sadece gezmek için hatırlamasınlar. Biz doğamız kaybolsun istemiyoruz. Munzur’u güzel yapalım, çirkin olmasına izin vermeyelim” dedi.

Beritan Canözer

 ↳Son Güncelleme: 16 Ağustos 2016 13:49

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür