Sınırı denetleme sözü

Sınırı denetleme sözü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Ağustos’ta ağırladığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan Türkiye’nin Suriye sınırını cihadist grupların kapatmasını istediği açıklandı. Ankara uluslararası denetim sağlanması konusunu değerlendirecek

YEKATERİNBURG - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Petersburg görüşmesinde Suriye sınırı konusunda söz verdiğini açıkladı.

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde yer alan Ural Üniversitesi’nde Rus-Alman Yaz Okulu’nun açılışında Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier’le ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, önemli açıklamalarda bulundu. Rus resmi ajansı Sputnik’e göre Lavrov’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: “Halep’e giden kalıcı bir insani koridor oluşturmalıyız. Suriye’de terörist oluşumların hüküm sürmesine izin verilmemeli. Suriye’de yerine getirilmesi gereken en önemli görevlerden biri, ılımlı muhalifler ile El Nusra Cephesi’nin (yeni adıyla Fetih el Şam Cephesi) birbirinden ayrılması. Zira ılımlı muhaliflerin El Nusra’nın denetiminde olan bölgeleri terk etmemesi sorunu hâlâ çözülmüş değil. Cenevre’de BM himayesinde düzenlenen Suriye görüşmeleri yeniden başlamalı.

Türkiye, Suriye sınırında uluslararası denetim sağlanması konusunu değerlendireceğine söz verdi. Türkiye, Suriye sınırının kontrolüyle ilgili kararların uygulanması için ek önlemler alınması gerektiğini idrak ediyor. BM’nin 2165 sayılı kararı, uluslararası toplum tarafından (Türkiye-Suriye sınırındaki) iki kontrol noktasında gözlem yapılmasını öngörüyor. Bu noktalara BM gözlemcilerinin yerleştirilmesi için çağrı yapılmıştı. Bu kontrol noktalarından biri faaliyet gösteriyor, ikincisiyse hâlâ kapalı. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ziyareti sırasında bu meseleyi gündeme getirdi. Bu kararın (BM kararı) yerine getirilmesi için ek önlemler alınması konusunda Türk tarafıyla ortak bir anlayışa sahibiz.” Lavrov, Suriye’deki insani krizin Batı retoriğinin merkezinde yer alırken Yemen’deki insani duruma hiç değinmediğini de vurguladı.

NATO ile kriz

Rusya ile NATO arasındaki çekişmeye de işaret eden Lavrov,  “Rusya-NATO Konseyi’nin elçiler düzeyinde birkaç toplantı gerçekleştirmiş olması gerçeği değiştirmiyor, hiçbir şeyi değiştirmiyor. NATO ilişkileri canlandırmak istemiyor” dedi. Steinmeier de “Suriye’nin yeniden inşasının zamanı gelince Almanya ve Rusya Halep ve Humus’ta birlikte çalışmalı” dedi.                       

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür