Ahmet Türk: Türkiye'yi baş aşağı sürüklüyorsunuz

Ahmet Türk: Türkiye'yi baş aşağı sürüklüyorsunuz

DBP'li belediyelere dönük kayyum atama tasarının Meclis'te görüşüldüğü saatlerde, söz konusu tasarıya tepki gösteren Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, tasarının yerel yönetimleri tasfiye etmeye dönük olduğunu hatırlatarak, hükümette demokrasi uyarısı yaptı

HABER MERKEZİ - DBP'li belediyelere kayyum atamanın önünü açacak torba yasanın görüşüleceği saatlerde, DBP'li belediye eşbaşkanları HDP grup toplantısına katıldı. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'ın grup konuşmasının ardından Mêrdîn (Mardin) Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, DBP'li belediyeler adına bir konuşma yaptı. Türk, "Bildiğiniz gibi 1991'de HEP'in kurulmasıyla başlayan demokratik söylemlerimiz bugüne kadar geldi. Zaman zaman partilerimiz kapatılsa da, demokrasi mücadelemizden asla vazgeçmedik. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz, otoriter anlayışa karşı set olacağız" dedi.

Hedef haline getirildik...

Tarih boyunca yaşanan darbelerin hep Kürtleri hedef aldığını anımsatan Türk, "15 Temmuz askeri darbesi bir sivil darbeye dönüştürüldü. Muhalefetin, aydınların, emekçilerin susturulup sindirildiği bir noktaya taşınmak istenmektedir. Kürtler bir kez daha hedef haline getirildi. Bugün tabloya baktığımızda, 12 belediye başkan hakkında tutuklama kararı verildi, 41 Meclis üyemiz tutuklandı, 37 belediye meclis üyemiz görevden alındı. Aslında kayyum yasasına çok da gerek yok" diye konuştu. Türk, "Halkın iradesiyle seçilen yerel yöneticilerin bir bütün olarak görevden alınmasını sağlayan kayyum yasası, engellenen askeri darbenin sivil bir darbeye dönüştürüldüğünün en net göstergesidir" diyerek, Meclis'te görüşülecek olan yasanın milyonların oylarıyla seçilen yerel yönetimleri tasfiye etmeye dönük olduğuna dikkat çekti.

AKP ve CHP'ye uyarı

AKP ve CHP'yi uyaran Türk, "Bugün DBP'li belediyeleri hedefleyen bu yasanın, yarın CHP'li belediyelere uygulanmayacağının garantisi yoktur. İktidara bir başka parti geldiğinde AKP'ye karşı uygulanmayacağının da" ifadelerinde bulundu. AKP'nin Kürdistan'da kazanamayacağı yerlere kayyum atadığını belirten Türk, "Çıkış yolu adalet, barış ve demokrasidir. Tekleştirici, ötekileştirici ve yok sayan bir siyasetin ülkemizi uçurumdan aşağı iteceğini görüyorum. Öncelikle sivil siyasetin rolünü oynaması için uygun zeminin oluşması, Hükümet'in ve PKK'nin silahları bir an önce susturması gerekmektedir. Sayın Öcalan'ın sürece aktif katılımının sağlanması hayati önemdedir. Bin yılık geçmişi olan halklarımız birbirine güvenmek zorundadır. Kürtleri tehdit olarak grup, kazanımlarını ortadan kaldırmaya kalkmak hepimize yönelik bir tehdittir" dedi.

(Kaynak DİHA)↳Son Güncelleme: 17 Ağustos 2016 16:29

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür