Beştaş'tan CHP'nin araştırma önergesine tepki

Beştaş'tan CHP'nin araştırma önergesine tepki

HDP'li Meral Danış Beştaş, CHP'nin Kürt sorununa dair verdiği araştırma önergesine sert eleştirler getirdi. Beştaş, CHP'nin Kürt sorununu görünmez kılmaya çalıştığını ifade etti

HABER MERKEZİ - HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP'nin Kürt sorununa ilişkin vermiş olduğu araştırma önergesi hakkında Meclis Genel Kurulu'nda sert eleştirilerde bulundu.

Beştaş, CHP'nin Kürt sorununda yine ekonomi, sağlık ve eğitimi merkeze alarak Kürt sorununun yaklaşık 150 yıllık tarihsel ve politik arka planını görünmez kılmaya çalıştığını ifade etti. 

'AKP ile ciddi uyum içerisindeler'

Beştaş, şunları dile getirdi: "CHP'nin verdiği önerge insana şunu sorduruyor: Kürt sorunu nedir? İktidar partisi hatibi konuşurken 'Kürt' demeye bile çekiniyor. 'Bölge halkı', 'bölge halkına sağlık', 'bölge halkına eğitim...' Sanki uzaydaki bir yerden söz ediyor! CHP'nin vermiş olduğu önergede Temmuz 2015'ten beri devam eden çatışmalı süreç boyunca yaşanan göç, göçertme, yakılıp yıkılan bir şehir merkezi ve yedi ilçe merkezi ve toplamda bin 659 güne varan sokağa çıkma yasaklarından söz edilmemiş. Üzülerek belirtmeliyim ki CHP Grubu 'haftalarca süren sokağa çıkma yasağı' demiş, keşke daha fazla bir araştırma yapsalardı çünkü daha Şırnak'ta aylardır sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Yine önergede aralarında Temmuz 2015'ten bu yana, 2 bin 62 kişinin tutuklandığından, KCK operasyonlarındaki mağduriyetlerden ve darbecilerin yargı mensuplarının yargılanmasından bahsedilmiyor. İnsan hakları kurumlarına intikal edenlerin dışında bu süre içinde 5 bin 700 insan gözaltına alındı mesela."

Beştaş, CHP'nin tek derdinin, Ergenekon ve Balyoz sanıklarını aklamak olduğunu ve bu konuda AKP'yle ciddi bir uyum içerisine girdiğini vurguladı.

'Kürt düşmanlığında mutabıklar'

Beştaş, AKP, CHP ve MHP arasında oluşan "milli mutabakat"a ilişkin ise şunları dile getirdi: "15 Temmuz'un bu ülkede yarattığı birlik duygusundan söz ediliyor. 'Milli mutabakat' 15 Temmuz'dan önce de vardı ama tek bir farkla. Öncesinde bu mutabakatın içinde darbeciler de vardı. HDP'ye ve Meclis'e karşı darbe yasalarında, askere zırh getiren yasalarda, Kürdistan'daki yıkımın sürdürülmesi hususunda, CHP, MHP, AKP ve Saray zaten beraber hareket ediyordu. Mutabakat buysa, bu mutabakat zaten vardı, yeni bir mutabakat yok. Kürt düşmanlığında mutabıklar."

'CHP'nin girdiği yol meşru değil'

CHP yönetiminin Saray'ın rüzgarına kapıldığını belirten Beştaş, "Evet, bu blokta ezilenler yok, Aleviler yok, Kürtler yok, farklılıklar yok. Saray'ın şefaatine sığınmış olan Sayın Kılıçdaroğlu bir de bizi meşru zemine davet ediyor. Biz, ne Saray'a ne darbecilere ne de tekçi zihniyete sahip olanlara eyvallahı olmayanlarız. Kimse bize bu konuda akıl vermesin! Ama CHP'ye şu çağrıyı yapmak istiyoruz: Girdiğin yol meşru değil, bu yol Saray'ın yoludur; bu yol Berkinleri, Ali İsmailleri, Medeni Yıldırımları öldürenlerin, Cizre'de bodrumlarda insan yakanların yoludur" diye konuştu.

Kaynak: DİHA

 ↳Son Güncelleme: 19 Ağustos 2016 10:37

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür