Kadınlar herkesi gazetemize 'kalkan' olmaya çağırdı

Kadınlar herkesi gazetemize 'kalkan' olmaya çağırdı

Kadın örgütleri, gazetemiz Özgür Gündem'in kapatılmasının tek sesliğinin ortaya çıkması olduğunu söyledi ve gazeteye yönelik baskılara karşı kalkan olmaya, dayanışmaya çağırdı

HABER MERKEZİ - Kapatılan ve çalışanları gözaltına alınan gazetemiz Özgür Gündem ile dayanışma ağı büyürken, kadın örgütlerinden de gazetemize destek geldi. Kadın örgütlerinden gelen açıklamalar şöyle:

'Basın demokrasinin temel taşıdır'

Kongreya Jinan Azad (KJA) sözcüsü Sevgi Kişin: Demokrasinin temel taşlarından olan basının susturulması kabul edilir bir durum değildir. Kürt basını bu durumla ilk kez karşılaşmıyor. Bu kadar ağır bedeller ödemesine rağmen geri adım atmayan Özgür Gündem bundan sonrada aynı şekilde devam edecektir. Bizlerin sesi ve nefesi olan Özgür Gündem'in bedeli ne olursa olsun kapatılmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüm KJA üyesi kadınlar olarak Özgür Gündem'in yanındayız. Tüm devrimci ve demokrasi güçlerinin bunun karşısında olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

'Sessiz kalmak diktatörlüğü kabul etmektir'

İHD Ankara Kadın Komisyonu Üyesi Sevinç Koçak: Bu günlerde iktidar "demokrasiden" çok bahsediyor. Özgür Gündem her dönem "demokrasiden" nasibini aldı. Bombalandı, çalışanları katledildi. Özgür basına yapılan müdahalelere sessiz kalmak, muhalefetin sesinin ortadan kaldırıldığı tek sesli bir diktatörlüğün hegemonyasını kabullenmek anlamına gelir. Ne darbeden ne de diktatörlükten yanayız. Özgür Gündem hepimizi temsil ediyor, tek sesliliği reddediyor. Herkesi Özgür Gündem'le dayanışmaya çağırıyoruz.

'Kadınlar olarak Özgür Gündem'in yanındayız'

Halkevi Kadın Sekreteri Gülşah Öztürk: Darbenin suç ortalığı açığa çıkartan gerçeklerin üstü örtülemeyecek. Her daim gerçeklerle halkı bilgilendiren, kadınların özgürlük mücadelesinin görünür olmasına katkı sunan Özgür Gündem susturulmaz. Darbe ve OHAL konseptiyle Özgür Gündem'e yapılan baskını da gözaltlıları da kapatma kararını da kabul etmiyoruz. Kadınlar olarak Özgür Gündem'in yanındayız ve herkesi Özgür Gündem okumaya, dayanışmaya çağırıyoruz.

'Gerçekleri halka ulaştıran halkın gazetesi susturulamaz'

Kampus Cadıları Üyesi Gözde Çelik: İktidar darbeyi fırsat gördü. Toplumsal muhalefete saldırılara başladı. Özgür Gündem gerçekleri halka ulaştıran halkın gazetesidir. Yasaklara boyun eğmeyeceğiz. Dayanışmayı bu süreçte biz kadınlar büyüteceğiz. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum.

Bugün değilse ne zaman?

Ankara Kadın Platformu'ndan aktivist Latife Kahya: Militarizme esir olmamak için bu esareti kaldırmak gerekiyor. Bizler bugün dostlarımızla dayanışmalıyız. Bugün değilse ne zaman. Yapılan zulme karşı herkesi Özgür Gündem'e kalkan olmaya çağırıyoruz.

Kaynak: DİHA

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür