DAİŞ’lilere sağlık hizmeti var, Êzidîlere yok!

DAİŞ’lilere sağlık hizmeti var, Êzidîlere yok!

DAİŞ saldırıları nedeniyle Amed'teki Fidanlık kampında kalan Ezidîler, herhangi bir statüleri olmadığı gerekçesiyle tedaviden yoksun bırakılıyor. Kampta sağlık sorunu yaşayan Êzidîlerden gözleri görmeyen İlyas Xelef Mahmut, basit bir ameliyatla gözleri düzelebilecekken engel nedeniyle tedavi olamıyor

HABER MERKEZİ - DAİŞ'in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal'de Êzidîlere karşı gerçekleştirdiği soykırım saldırısının ardından binlerce Êzidî göç etmek zorunda kaldı. Göç eden Êzidîlerin bir kısmı Amed, Êlih (Batman) ve Mêrdîn (Mardin) gibi illerde mülteci kamplarına yerleştirildi. Bu kamplarda kalan binlerce Êzidî mülteci statüsüne sahip olmadığı için hiçbir sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Bu hastalar tanı, teşhis, tedavi ve operasyonel aşamaların hiçbirinden faydalanamıyor. Diyarbakır Tabip Odası'na bağlı doktorlar Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bağlı olmadıkları için Fidanlık Kampı’nda yaşayan Êzidîlerin hastanelerde tedavi hizmeti alamadıklarını belirtmişti. Kampta 17 kalp hastası, 35 tansiyon hastası, 24 şeker hastası, 9 astım hastası ve 46 kas ve kemik hastası bulunuyor.

Ameliyat olsa görecek

Amed Yenişehir Fidanlık kampına yerleştirilen 65 yaşında iki gözü görmeyen ve 21 gündür ilaçları biten İlyas Xelef Mahmut, ameliyat olmayı bekliyor. Xelef, 3 aydır gözlerinin görmediğini belirterek, "4 aydır gözlerim ağrıyor. Kamp doktorlarına gidiyorum. İlaç eksikliği var. 21 gündür ilaçlarım bitmiş durumda. Hastaneye gittim ama tedavi edilmedim. Kızımın yardımıyla gezebiliyorum. Eğer ameliyat olursam gözlerim iyileşir. Gözlerimin ameliyat edilmesini istiyorum. Sadece gezmek istiyorum" dedi.

'İlaç eksikliği yaşanıyor'

Kampa ziyarette bulunan HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca ise kamplara yerleştirilen Êzidîlerin herhangi bir statülerinin olmamasından kaynaklı tedavi edilmediğini söyledi. Êzidîlerin hakları için çoğu kez Meclis'te konuyu gündeme taşıdıklarını belirten Uca, Êzidilerin tedavi haklarından mahrum bırakıldığını söyledi. 60'ın üzerinde kronik hastalığı olan hastanın hiç bir şekilde devlet hastanelerinde tedavi edilmediğine işaret eden Uca, duyarlılık çağrısında bulundu. İlaç sorununa da dikkat çeken Uca, "Êzidîler hastanelerde tedavi edilmiyor. Tedavi edilenlerin ilaçları ise eczanelerde parayla alınıyor" dedi.

Suriye'de yaralanan çok sayıda DAİŞ'linin Türkiye'deki hastanelerde tedavi gördüğü birçok kez kanıtlanmış, devlet kanadından da zaman zaman bu haberler doğrulanmıştı. 

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 19 Ağustos 2016 16:34

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür