HDP’nin Torba Yasa’ya muhalefeti devam ediyor

HDP’nin Torba Yasa’ya muhalefeti devam ediyor

Belediyelere kayyum atamayı öngören düzenlemeler dün Genel Kurul’da geri çekilse de HDP, yerel yönetimleri yok sayan ve doğa talanına yol açacak düzenlemeler üzerinden Torba Yasa’ya muhalefetini sürdürüyor

HABER MERKEZİ - AKP hükümetinin Torba Yasa altında seçilmiş belediye başkanlarının görevden alarak kayyum atama ve kamu kurumlarını özelleştirme gibi girişimleri dün geri çekilse de, HDP’nin muhalefeti devam ediyor. Bugün Genel Kurul’da görüşülecek olan 23’üncü madde, belediyelerin taşınmazlarına el konulmayı içerirken, 50’inci maddeyle de son bir yıldır yakılıp, yıkılan Kürt kentlerinin yeniden inşasında yerel yönetimler devre dışı bırakılıyor ve tüm yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrediliyor. 75 Madde ise, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini ve ekolojistlerin hukuksal mücadelesini yok ediyor.

HDP'nin muhalefeti devam ediyor

Torba Yasa’nın görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, sözü edilen 23, 50 ve 75’inci maddelere yönelik HDP’nin muhalefetinin bugün de devam edeceğini söyledi. Dün Genel Kurul’da belediyelere kayyum atamayı içeren maddenin geri çekilmesinin olumlu olduğunu söyleyen Paylan, şunları ifade etti: “Ama aynı planın bir başka parçası devrede. Aynı şekilde 50. Madde ile yerel yönetimler yok sayılıyor. Çok sert bir iklimden geçiyoruz. Bu iklimi geri çevirmek için mücadele ediyoruz. Siyasetin devrede olduğu zaman sorunların çözüleceğini ve bu tür yasalara gerek kalmayacağını söylüyoruz. Muhalefetimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 20 Ağustos 2016 14:01

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür