'Operasyonlar bitti' açıklamasına rağmen kente girişler hala yasak

'Operasyonlar bitti' açıklamasına rağmen kente girişler hala yasak

Şırnak’a yönelik 14 Mart'ta başlatılan kuşatma ve operasyonlarının ardından 3 Haziran'da ‘operasyonlar bitti’ açıklaması yapılmasının üzerinden 2 buçuk ayı aşkın süre geçmesine rağmen, kente girişler halen yasak. Yasağın, kentteki yıkıma devam eden müteahhitlerin rahat çalışabilmesi için uzatıldığı belirtiliyor

HABER MERKEZİ - Şirnex'te (Şırnak) 14 Mart'ta ilan edilen 'sokağa çıkma yasağı' ile birlikte başlatılan soykırım saldırılarının üzerinden 160 gün geçmesine rağmen, kente dair yasak kararı hala uygulamada. Girişilen yoğun saldırılarla birlikte yurttaşların büyük bir bölümü kentten göçertilmiş, bunlardan bir bölümü çevredeki köy ve yaylalarda kurdukları çadırlara yerleşmişti. 3 Haziran günü yapılan açıklamada ise "kentteki operasyonların noktalandığı" kaydedildi. Ancak yapılan bu açıklamaya rağmen o tarihten geçen 2 buçuk ayı aşkın süre içerisinde kentteki ev ve işyerlerinin yıkımına devam edildi.

Yasak neden kaldırılmadı?

Yaşanan çatışmalarda hasar gören ev ve işyerlerinin yanı sıra sağlam durumdaki yapılar da kentin bütünüyle haritadan silinmesine dönük amaçla yıkılmaya başlandı. Cizîr (Cizre), Hezex (İdil) ve Silopiya (Silopi) gibi özyönetim direnişlerine sahne olan diğer merkezlerde çatışmaların son bulması sonrası alınan yasak kararları kısmi ya da bütünüyle kaldırılsa da bu durum Şirnex için geçerli olmadı. Yasağın müteahhitlerin yıkım çalışmalarına rahat bir şekilde devam edebilmeleri için kaldırılmadığı görüşü hakim.

Evler talan edilmişti

Sürdürülen yıkım çalışmaları sonucu kentin 7 mahallesinin büyük bir bölümünün yerle bir edildiğini gösteren fotoğraflar yansıdı. Devam eden kuşatma boyunca korucuların ortaklığı ile evler talan edilmiş, ev eşyaları farklı kentlere götürülerek satılmıştı. Yıkımlar sonucu elde edilen demirlerin de Adana'da satıldığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 20 Ağustos 2016 17:33

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür