KJA'dan CPT'ye Öcalan için 50 bin imza

KJA'dan CPT'ye Öcalan için 50 bin imza

KJA İzmir İl Koordinasyonu, 'Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğüme Sahip Çıkıyorum' sloganıyla startını verdiği kampanyaya ilişkin yaptığı basın toplantısında, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için CPT'ye 50 bin imza göndereceklerini belirtti

HABER MERKEZİ - Kongreya Jinên Azad'ın (KJA), "Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğüme Sahip Çıkıyorum" şiarıyla startını verdiği kampanyaya ilişkin İzmir İl Koordinasyonu, HDP İzmir il binasında basın açıklaması düzenledi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit'in de katıldığı açıklamada Barış Anneleri Meclisi ve HDP'li kadınlar da hazır bulundu. 

CPT'ye 50 bin imza

KJA İzmir İl Koordinasyonu adına konuşan Gamze Aksoy, startını verdikleri kampanyanın 20 Eylül'e kadar süreceğini belirtti. Aksoy, kampanya çerçevesinde İzmir'in her ilçesinde, mahallesinde, sokağında kadın toplantıları, panelleri ve çeşitli etkinliler düzenleyeceklerini ifade etti. Aksoy, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için de Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'ne (CPT)'ye 50 bin imza göndereceklerini kaydetti.

Yıkılan kentler için yeniden inşa planlaması

Aksoy, kampanya gündeminin aynı zamanda AKP hükümetinin yıktığı kentlerin yeniden inşası için yeni bir inşa planlamasını geliştirmek olduğunu belirterek, "Hükümetin 'Özgürlük, onur, kimlik için direnirsen sonun yıkım olur' politikasına, göçertmeye, mülksüzleştirmeye, insansızlaştırmaya karşı görülmemiş bir direniş ile karşılık veren halkımızı yanında olacağız" ifadelerini kullandı. Aksoy, yeniden inşa ve dayanışma çalışmalarının 'Her Warek Welatek' (Her Ev Bir Vatandır) şiarı ile tüm kadın örgütleriyle Şırnak, Nusaybin, Sur ve Gever'in inşa çalışmalarının temel çalışmalar olarak yeniden planlandığını söyledi.

Türkiyeli kadın örgütlerine çağrı

Aksoy, özgürlük ve demokratik yaşamın kadınların, Kürtlerin, Türklerin, Lazların, Süryanilerin, Ermenilerin, farklı inançların, kültürlerin ve tüm ezilenlerin muhtaç olduğu tek hakikat olduğunu söyleyerek, "Biz kadınlar bu uğurda gerekli olan mücadeleden bir an olsun çekinmeyeceğiz. Bu anlamda tüm Türkiyeli kadın örgütlerine ve şahsiyetlerine çağrımızdır: Gelin hep beraber özgür bir sistem için demokrasi cephesini kuralım ve büyütelim" şeklinde konuştu.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 21 Ağustos 2016 15:42

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür