Antep'te katledilenler 'Katil Erdoğan' sloganıyla toprağa verildi

Antep'te katledilenler 'Katil Erdoğan' sloganıyla toprağa verildi

Antep Katliamı'nda k 42 katledilen yurttaşlar düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı. Siyasal iktidara büyük öfkenin hakim olduğu cenaze törenine katılmak isteyen AKP'li heyete, halk 'Katil Erdoğan' ve 'IŞİD'in işbirlikçileri' sloganları ile tepki göstererek izin vermedi

HABER MERKEZİ - Dilok (Antep) Katliamı'nda yaşamını yitiren 51 kişiden 42'si Yeşilket Mezarlığı'nda düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı. Otopsi işlemleri biten 5 cenaze sabah saatlerinde defnedildi. Cenazelerden 1'i Semsûr'a (Adıyaman), 1'i Wan'a, 1'i Sêrt'e (Siirt) götürülürken, 42 cenaze için Dîlok'da defin töreni düzenlendi. Binlerce yurttaşın katıldığı törende "Şehid namirin" ve "Katil Erdoğan" sloganları atıldı. Büyük bir öfkenin hakim olduğu cenaze törenine, HDP, DBP ve HDK'nin eşbaşkanları ve eşsözcüleri, KJA yöneticileri, Barış Anneleri ve binlerce yurttaş katıldı.

AKP'li heyet cenazeden kovuldu

Cenaze törenine HDP Eşbaşkanı Figen Yuksekdağ, DBP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel, HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kurkçü ve HDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan, İbrahim Ayhan, Behçet Yıldırım ile Mahmut Toğrul'un yanı sıra KJA yöneticileri, Barış Anneleri ve binlerce yurttaş katıldı. Törene katılmak için mezarlığa gelen Antep Belediye Başkanı Fatma Şahin, AKP'li vekiller, merkez Şehitkamil Belediye Başkanı AKP'li Rıdvan Fadıloğlu ile Şahinbey Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Tahmazoğlu'ndan oluşan AKP heyete, halk tepki göstererek izin vermedi. AKP'li heyeti "Katil Erdoğan", "IŞİD'in işbirlikçileri" sloganları ile yuhalayan halk, AKP'lilerin törene katılmasına müsaade etmedi.

Polis ve asker ablukası

Öte yandan mezarlığa ablukaya alan polis ve askerlere rağmen yurttaşlar, dini vecibeleri yerine getirdikten sonra cenazelerini omuzlayarak defin edeceği yere kadar taşıdı.

Taziye evine geçildi

Cenaze törenden sonra yurttaşlar, yaşamını yitirenler için merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Sosyal Tesisleri'nde kurulan taziyeye geçti. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel ve HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü ile HDP'li milletvekilleri de saat 17:30'da taziye ziyaretinde bulunacak.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 22 Ağustos 2016 17:20

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür