Bombayı Türkçe konuşan 2 kişinin uzaktan patlattığı iddiası

Bombayı Türkçe konuşan 2 kişinin uzaktan patlattığı iddiası

Antep Katliamı'na ilişkin konuşan görgü tanıklarının anlatımları sonucu yeni detaylara ulaşıldı. Aracın önce DBP İlçe örgütü önüne park edildiğini ardından düğün evine geçildiğini anlatan bir görgü tanığı, Türkçe konuşan 2 kişinin, 12 yaşlarında bir çocuğu araçla bırakıp uzaktan patlattığını söyledi

HABER MERKEZİ - Dilok'ta 53 kişinin yaşamını yitirdiği Beybahçe mahallesindeki patlamaya ilişkin ayrıntılar görgü tanıklarıyla detaylanıyor. Mahallede görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, canlı bomba saldırısının Ankara, Pirsus (Suruç), Amed patlamalarından farklılık gösterdiğine işaret ediyor. Mahallede düğün devam ederken mahalle bakkalının önünde park eden bir araçtaki 3 kişiden bahseden görgü tanıkları, inip heyecanlı olan bir arkadaşları için su aldıklarını, tamamı birbirini tanıyan Kürt yurtseverlerin oturduğu mahallede söz konusu yabancıların dikkat çektiğini, bakkalın "Yabancısınız, bu saatte ne arıyorsunuz?" sorusuna söz konusu 3 kişinin aralarında henüz 12 yaşlarında olan şahsı göstererek Türkçe "Arkadaşımız çok heyecanlı. Bir su ver, içsin gideceğiz" dediklerini aktardı.

'Araç önce DBP önüne park edildi'

Küçük çocuğun aldığı suyu içtikten sonra şahısların bakkaldan ayrıldığını ve kısa süre sonra patlamanın yaşandığını anlatan mahalleliler, üzerinde bombayı patlatan kişinin bir çocuk olduğunu doğruladı. Aracın önce Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için DBP Şahinbey İlçe örgütü önünde tutulan Özgürlük Nöbetine yakın bir yere park edildiğini, eylemin bitmesi üzerine aracın oradan düğün evinin bulunduğu yere çekildiğini anlatan görgü tanıkları, halay çekilirken söz konusu çocuğun kalabalığın içine girdikten sonra patlatılğını söyledi. Farklı görgü tanıkları, çocuğun araçtan patlatıldığı konusunda hemfikir.

'Türkçe konuşuyorlardı'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da patlamaya dair açıklamasında canlı bomba failinin 12-14 yaş aralığında olduğunu ve patlamanın "Ya patladı, ya da patlatıldı" olarak açıklaması görgü tanıkları tarafından da doğrulandı. Görgü tanıkları, Türkçe konuşan 2 kişinin çocuğu istedikleri noktaya yönlendirdikten sonra patlattığını ifade etti. Anlatımlara göre, çocuğu patlatan iki kişinin olay yerine 100 metre uzaklıkta durdukları kaydedildi.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 22 Ağustos 2016 17:24

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür