Hande Kader için eylem

Hande Kader için eylem

İstanbul’da yakılarak öldürülen Hande Kader için Taksim Tünel Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda cinayetin sistemden kopuk olmadığına vurgu yapıldı

HABER MERKEZİ - Yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader’in katillerinin bir an önce bulunması için Taksim Tünel Meydanı’nda, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde ve Demokratik Kadın Hareketi, Hevi, Sosyalist Kadın Meclisleri gibi birçok yapının katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da eyleme destek verdi.

‘Asıl hastalıklı olan çocuklara tecavüz eden zihniyettir’

Basın açıklamasından önce kısa bir konuşma yapan Kerestecioğlu, Hande Kader’in katledilmesi ve Cizre Katliamı'nın failinin aynı zihniyet olduğuna dikkat çekti. Sosyalist Kadın Meclisleri adına konuşan Fadime Çelebi ise kadın ve trans cinayetlerinin sistemden kopuk olmadığına dikkat çekerek, “Asıl hastalıklı olan çocuklara tecavüz eden, ettiren zihniyettir” dedi.

‘Cinayetler politik’

Konuşmalar ardından basın açıklamasını trans aktivist İdil Su yaptı. Trans ve kadın cinayetlerinin politik olduğuna dikkat çeken Su, “Temel hak ve özgürlüklere yönelik paramiliter ve cihatçı grupların saldırılarının meşrulaştırıldığı bir ülkede bu cinayetlerin ‘politik’ olduğunu dillendirmek en doğru belirleme olsa gerek” ifadelerini kullandı. Trans ve kadın cinayetlerinin sorumlularının erkek zihniyet olduğuna vurgu yapan Su, “Bu sorumlular sadece trans cinayetlerinin değil, aynı zamanda Cizre bodrumlarında yakılarak katledilenlerden, yurtlarda tecavüze uğrayan çocuklardan da sorumludur” dedi.

Basın açıklamasının ardından LGBTİ bireyleri, Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar polis kortejini aşarak alkış ve sloganlarla yürüyüşe geçti.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 22 Ağustos 2016 11:04

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür