Kürt sanatçılar: Özgür basın susturulamaz

Kürt sanatçılar: Özgür basın susturulamaz

Gazetemizin kapatılmasına ve özgür basına yönelik yürütülen baskılara tepki gösteren Avrupa'da yaşayan Kürt sanatçıları karşılaştığı ağır saldırılara rağmen bir gün bile çalışmalarını durdurmayan özgür basının bu saatten sonra susturulamayacağını belirterek, herkesi dayanışmaya çağırdı

HABER MERKEZİ – Gazetemiz Özgür Gündem’in kapatılmasına ve özgür basına yönelik baskılara toplumun her kesiminden yoğun tepkiler gelirken bir tepki de Avrupa'da yaşayan Kürt sanatçılardan geldi. Sanatçılar, havuz medyasının AKP tarafından Kürt halkına dayatılan imha politikalarını görmezden geldiğini ve Özgür Gündem’in ise ilk günden itibaren hakikat karşısındaki duruşundan taviz vermediğini belirti. 

Gazetemizin 30 yılı aşkın bir süredir en zorlu dönemde halklara gerçek haber verebilmek adına mücadele ettiğini söyleyen sanatçı Nuarin, "Onca baskı, tutuklama ve hatta birçok çalışanının katledilmesine rağmen yayınına ara vermeden devam eden Özgür Gündem gazetesi bir kez daha hedef alındı" dedi. 

'Özgür Gündem Gazetesi'ne yapılan baskıyı kınıyoruz'

Gazetemizin yıllardır baskı altına alınmaya çalışıldığını söyleyen Nuarin, "AKP faşist iktidarı ülkeyi bir kaosa sürüklemektedir. Bizler doğru ve gerçek haber yapan Özgür Gündem gazetesine ve çalışanlarına yapılan baskıyı bir kez daha kınıyoruz" şeklinde konuştu. 


'Biat etmeyen herkesi hedef alındı'

15 Temmuz askeri darbe girişimi ardından, özgür basına yönelik gerçekleşen saldırıların darbenin başka bir şekli olduğunu ifade eden sanatçı Deniz Deman ise "Darbe girişimi sonrası OHAL uygulamalarıyla birlikte başlatılan saldırı, linç ve talan kültürü daha çok muhalif kesimleri, demokratları, Kürtleri, Alevileri, kadınları, LGBTİ'li bireylerleri, kısacası biat etmeyen herkesi hedef haline getirdi" söyledi.

'Özgür Gündem hakikate bağlı kaldı'

Havuz medyasının AKP tarafından Kürt halkına dayatılan imha politikalarını görmezden geldiğini Özgür Gündem'in ise yayına başladığı ilk günden itibaren hakikate bağlı kaldığını belirten Deman, "Basının susturulduğu, ifade özgürlüğünün ve insan-yaşam hakkının olmadığı bir ülkede demokrasi ve özgürlükten bahsedilmesi mümkün değildir hatta trajik-komiktir. Bu anlamda tüm duyarlı ve demokrat çevrelerin demokrasi ve özgürlükler için dayanışmaya ve Özgür Gündem'i sahiplenmeye devam edeceğine inanıyorum" diye konuştu. 

'Özgür Gündem tüm haklar için mücadele verdi'

Özgür Gündem’i tüm halklar için demokrasi mücadelesi verdiğini vurgulayan sanatçı Cömert, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal, dinsel, kültürel değerleri nasıl varsa Kürtlerin de bin yıllardan beri büyük bir tarihi, kültürü, mitolojisi, edebiyatı, basını ve büyük mücadele veren, anlatmakla bitmeyen siyasi önderleri var. Kürt özgürlük hareketini kabul etseler de etmeseler de dünya kabul etmiş" dedi. 

'Tüm kesimler dayanışma içerisinde olmalı'

Bu kadar ağır saldırılara rağmen çalışmalarını sürdüren Özgür Gündem’in bu saatten sonra susmayacağını sözlerine ekleyen Cömert, herkesi Özgür Gündem ile dayanışma içerisinde olmaya çağırdı. 

 ↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 11:23

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür