Cerablus Askeri Meclisi kuruldu

Cerablus Askeri Meclisi kuruldu

Kuruluşunu ilan eden Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanlığı, Türkiye'yi, Cerablus'a yönelik işgal girişimlerinden dolayı uyararak, ‘Hiçbir kirli uygulamanıza ve düşmanca yaklaşımınıza karşı sessiz kalmayarak her türlü düşmanca faaliyetlerinize en etkili şekilde cevap vereceğiz’ dedi

HABER MERKEZİ - Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanlığı, düzenledikleri bir basın açıklaması ile ilanını duyurdu. Minbic'in kuzeyindeki bir alanda yapılan basın açıklamasını Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı Abdulsettar El-Cadirî okudu. Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanlığı, Türk devletinin Cerablus'a dönük müdahalesine ve işgal girişimlerine kayıtsız kalmayacaklarını, halkı ve bölgelerini uluslararası sözleşmeler temelinde savunacaklarını belirtti.

‘Direnişi büyütürüz’

Cerablus Askeri Meclisi, Türkiye'yi, Cerablus ve Suriye halkına yönelik düşmanca uygulamalarından ve Cerablus'u işgal girişimlerinden dolayı da uyardı. Meclis açıklamasında, Türk devletinin Cerablus'a dönük müdahalesine dikkat çekilerek, işgal durumunda buna karşı direnişin büyütüleceği uyarısında bulunuldu. Cerablus sınırının içlerinde DAIŞ çetelerinin de bulunduğu çok sayıda çete gruplarının bölgeye gönderilmesindeki maksadın Suriye'deki güvenlik sorunlarını daha da derinleştirmek ve Suriye halklarının kaderiyle oynamak olduğu belirtildi.

Huzuru bozmak istiyorlar

Cerablus Askeri Meclisi açıklamasında, Cerablus'a yakın Minbic ve kırsal alanının QSD savaşçılarının desteğiyle kurtarılmasının ardından Türk devletinin bölgeye yönelik düşmanca uygulamalarına hız verdiği kaydedilerek, şöyle denildi: "Türk devleti DAIŞ çetelerinin de içinde yer aldığı büyük sayıdaki diğer çete gruplarını harekete geçirerek, onları sınır hattına konuşlandırmış durumdadır. Amaçları, Suriye'deki huzuru bozmaya yöneliktir. Son süreçte bu uygulamalar artarak yaygınlaşmış durumdadır. Anlaşmalı kirli plan ile halkımızın kazanımları yok edilmek istenmektedir."

İşgal etmek istiyorlar

Türkiye’nin çetelere destek vererek bölgede pay sahibi olmak istediğine dikkat çeken Cerablus Askeri Meclisi, "AKP/Türk devleti Türk MİT'inin desteği ve güdümündeki bu çete grupları aracılığıyla Cerablus'u işgal etmek istemektedir. Bunun da Türk devletinin desteklediği DAIŞ ve diğer çete grupları arasında sağlanan anlaşma sonucu hayata geçirilmeye çalışıldığı açıktır" dedi.

‘En etkili cevabı veririz’

Türkiye'yi uyaran Cerablus Askeri Meclisi;  “Suriye topraklarına ve halkına özellikle Cerablus'a yönelik düşmanca faaliyetler yürüten Türkiye'yi uyarıyoruz. Hiçbir kirli uygulamanıza ve düşmanca yaklaşımınıza karşı sessiz kalmayarak her türlü düşmanca faaliyetlerinize en etkili şekilde cevap vereceğiz. Halkımızı korurken uluslararası anlaşmalara bağlı kalacağız. Bu topraklar kimsenin vekalet savaşının meydanı olmayacaktır. Bölgeyi savunmak, halkımıza ve toplumumuza karşı taşıdığımız ahlaki ve en meşru insani devrimci görevimizdir. Bu yüzden saldırı içindeki tüm kesimleri uyarıyor ve saldırılara cevap vereceğimizi duyuruyoruz. Türkiye'nin emrinde hareket eden silahlı grupları gerçekleştirdikleri kirli faaliyetlere son vermeleri konusunda bir kez daha uyarıyoruz" İfadelerinde bulundu.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin verdikleri söze uygun hareket etmesi gerektiğini belirten Cerablus Askeri Meclisi, "Saldırılar karşısında hiçbir zaman kayıtsız kalmayacağız" dedi.

Cerablus Askeri Meclisi, Fırat Cerablus (Cewadira) Taburu, Ehrar Cerablus ve Siqûr Cerablus taburlarının birleşimiyle kuruldu.

 

 

 ↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 12:42

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür