İmralı Heyeti'den seferberlik çağrısı

İmralı Heyeti'den seferberlik çağrısı

HDP İmralı Heyeti, KCK'nin önceki gün açıkladığı çözüm ve müzakere deklarasyonuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP İmralı Heyeti, KCK'nin deklarasyonunun hükümet, devlet ve demokrasi güçleri tarafından ciddiyetle ele alınması gerektiği konusunda uyardı. “Bu kez çözüm ve müzakere araçsallaştırılmasın” diyen Heyet, tüm kesimlere sorumluluk düştüğünü belirterek seferberlik çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ - HDP İmralı Heyeti, KCK'nin önceki gün açıkladığı çözüm ve müzakere deklarasyonuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında Heyet Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, Antep'te katledilenlerin ailelerine başsağlığı diledi. "Son yılların özeti bir katliamlar kronolojisi olarak geçti" diyen Önder, KCK'nin söz konusu açıklamasının bu nedenle bütün boyutlarıyla değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Ankara Katliamı’nın olduğu gün de KCK'nin deklarasyon yayınlandığını hatırlatan Önder, "Aynı şekilde Antep Katliamı oldu. Bu açıklamayı takip eden 5-6 saat içinde bu yaklaşım boşa çıkartılmak isteniyor" dedi.

‘Öcalan’ın yaklaşımları boşa çıkarıldı’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın en çok altını çizdiği kavramın darbe mekaniği olduğuna dikkat çeken Önder, "Bütün emareleri, ipuçları, göstergeleri ile gerek devlet, gerek bize bunu anlatmakla geçti zamanı ve enerjisi. Neyi işaret ettiyse o oldu. Dolmabahçe mutabakatının boşa çıkartılması ve nitelikli müzakereye geçme arifesinde devreye sokulan darbe mekaniği meseleyi bugüne kadar getirdi” dedi. Darbeyle hesaplaşabilmek için özellikle diyalog sürecini çatışmaya çeviren sürece iyi bakmak gerektiğini söyleyen Önder, “Yaşanan katliamlar darbe girişimine zemin hazırlandığının göstergesiydi. HDP’nin darbe sürecinin ardından dışarıda bırakılması bir halka biz tek tipçi söylemlerimize devam edeceğiz mesajı vermek içindi. Hükümet sözcüsü, başımıza ne geldiyse Suriye politikasından dolayı geldi, diyor. İnsanın günaydın demesi geliyor. Sayın Öcalan, ülkede Kürtlerle barış, bölgede de Kürtlerle ittifak temelinde Misak-ı Milli içinde bir çözüm önermişti. Bunu da çözümün Elifba'sı saymıştı. Ne yapılması gerektiği konusunda çok aydınlatıcı geliştirici yaklaşımları oldu. Bunlar da boşa çıkartıldı” şeklinde konuştu.

‘Durum bu kadar umutsuz değil’

"Bu işin içinden nasıl çıkabiliriz. Hiç mi umut yok?" diyen Önder, "Durum bu kadar umutsuz ve karamsar değil. Kürt düşmanlığı üzerinden herkesi hizalama girişiminden bir an önce vazgeçilmeli" dedi. Askeri darbe girişiminin ardından HDP'ye yapılan tecride dikkat çeken Önder, "Bu bir halka, bu süreç içinde 'tek tipçi, ayrımcı, söylemimize devam ediyoruz' demektir. İkinci örnek ise, yeni anayasa yine HDP dışlanarak, yok sayılarak, O'nun talepleri yok sayılarak baştan kadük bir anayasa yapılıyor" diye konuştu.

'Kürt halkının değil bütün yurttaşların meselesi'

Önder, “Yeni bir çözüm süreci başlayacaksa bütün kesimlere büyük bir görev düşüyor. Kendimizi de dahil ederek söylüyoruz bunu. İmralı Heyeti olarak çözüme katkı sunacağımızı belirtiyoruz. Ancak bu sadece bizim ya da Kürt halkının meselesi değil bu ülkenin bütün yurttaşlarının meselesidir. Dolayısıyla sorumluluk hepimizindir. Bugünden itibaren kimse bir devlet kararı beklemeden çözüme ilişkin çağrımıza dair neler yapabileceğini tartışmaya başlamalı, tüm demokrasi güçleri seferlik halinde olmalıdır. Öcalan’ın güvenlik, çalışma ve özgürlük koşullarına dair iyileştirmelerin barışa hizmet edeceğini yakın tarihimizden görebiliriz. 

‘KCK’nin yaklaşımı hak ettiği değeri görmelidir’

Bugün de bu aymazlıktan kurtulduklarına dair umutlu cümleler kurmak zor. Katliamlar karşısında geliştirdikleri yaklaşım hem insanlıktan hem de rasyonellikten uzak. Ancak KCK'nin ‘Bu bir koşul ve dayatma içeren anlayıştan uzaktır' yaklaşımı gerek hükümet, gerek devlet ve gerek demokrasi güçleri tarafından hak ettiği yaklaşımı görmelidir"

Bir yanlıştan başka bir yanlışa değil...

Yeni bir süreç başlayacaksa bütün kesimlere büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten Önder, "Araçsallaştırmaya asla tenezzül etmemekten, bunu repertuarlarımızdan çıkartarak başlayabiliriz. Bir yanlıştan başka bir yanlışa değil, doğruya, insanlığın ortak iyilik değerlerine dönüşü için elverişli bir zamandır" diye konuştu.

Öcalan’ın 2013 yılındaki tarihi bildirisi

Savaşın literatürü ile konuşulmasından vazgeçilmesinin önemine dikkat çeken Önder, "Hükümet, devlet, tüm demokrasi güçleri tarafından ciddiyetle ele alınmalı. En önemli yolu meseleyi tartışmaktan geçer" dedi.

Öcalan'ın 2013 Newroz’unda açıkladığı bildirisinde "Artık silahlar sussun, fikirler konuşsun" sözünü hatırlatan Önder, "Bunun önündeki bütün engelleri temizlemek, birlikte yaşamanın ortak manifestosu, demokratik siyaset alanını, özgürlüklerin genişletilmesi, anayasa olmak üzere toplumun bütün kesimleri ile ortak seferberliğe hazır olduğumuzu vurguluyoruz" diye konuştu.

‘Hükümetin başlayacağı yer tecridin kaldırılması’

Öcalan'a uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çeken Önder, 15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan bilgilerin, darbecilerin İmralı'da da üstlendiğini ortaya çıkardığını söyledi. Hükümetin İmralı'daki tecride yaklaşımının ayırt edici olacağının altını çizen Önder, "Hükümet bir yerden başlamak istiyorsa bu kesinlikle Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması olmalıdır" dedi.

‘’Öcalan ile görüşülüyor’ haberleri yalan’

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin soruları üzerine Önder, KCK'nin çağrısının ardından hükümetten henüz kendilerine yönelik bir çağrı ve öneri gelmediğini belirtti. Önder, havuz medyasında yer alan "Öcalan ile görüşülüyor" haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığını ifade etti. 

Ardından konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, KCK deklarasyonunda yer alan "1 buçuk ayda kalıcı barışa geçilebilir" sözüne vurgu yaparak, "Bu çok önemli. 1 buçuk ayda gelişecek bir barış ihtimalinden bahsediliyor. Ancak bu meseleyi tartışması gereken Meclis kapalı" dedi.

Kaynak: JINHA↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 12:40

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür