Saatler süren işkenceden sonra 'Pardon' dediler

Saatler süren işkenceden sonra 'Pardon' dediler

Wan’dan Gever'e giderken aracını durduran polisler tarafından alıkonulan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Merkez Yöneticisi Abdulbesir Yapıcı'ya işkence yapıldı. İşkence sonucunda burnu kırılarak, vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan Yapıcı'ya saatler sonra ‘yanlışlıkla’ gözaltına alındığı söylendi

HABER MERKEZİ - Wan'ın (Van) Payîzava (Gürpınar) ilçesinden Gever'e (Yüksekova) giderken aracını durduran polisler tarafından alıkonulan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Merkez Yöneticisi Abdulbesir Yapıcı'ya saatlerce işkence edildi. Dün öğlen saatlerinde aracı polislere ait 4 zırhlı 4 de sivil araç tarafından durdurulan Yapıcı, hiçbir gerekçe gösterilmeden aracından indirilerek darp edildi. Kendisini darp eden polislerin ardından ters kelepçe takarak, zırhlı araca bindirdiğini söyleyen Yapıcı, işkencenin Gürpınar Emniyet Müdürlüğü'ne gidene kadar yol boyunca devam ettiğini anlattı.

Darp sonucu burnu kırıldı

Polisler tarafından başı, yüzü, karın kısmı ve sırt bölgesi silah dipçiği ve yumruklarla darp edilen Yapıcı'nın karın kısmında morluklar, sırt kısmında ise çizikler oluştu. Darp sonucu oluşan morluklar nedeniyle yüzü tanınmaz hale gelen Yapıcı'nın burnu da kırıldı. Ters kelepçe takılması nedeniyle bilekleri moraran Yapıcı'nın vücudunun diğer bölgelerinde de darp izleri bulunuyor. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde biten ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılan Yapıcı, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek darp raporu aldı.

'Seni öldürürüz yanına da silah bırakırız'

Yapıcı araç içinde polislerin kendisine , "Seni öldürürüz yanına da PKK'lilerden aldığımız bir silahı bırakırız. Basına da örgüt içi iç hesaplaşma diye servis ederiz" sözleriyle ölümle tehdit ettiğini anlattı. Polislerin bir yandan da kendisini darp etmeye devam ettiğini söyleyen Yapıcı, "O.ç. sizleri tanıyoruz. Hepinizi öldüreceğiz' diyerek küfürler ederek, kelepçeli halde darp edildim" dedi.

Emniyet müdürü: Yanlış anlaşılma olmuş

İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde saatlerce keyfi olarak bekletilen Yapıcı, saatler sonra yanına gelen İlçe Emniyet Müdürü'nün kendisine, "Kusura bakma yanlış anlaşılma olmuş" dediğini söyleyerek, "Zorla tutanak tutturmaya çalıştılar. Tutanakta da benim polislere hakaret ettiğim, karşılık verdiğim yazıyordu. Serbest bırakıldığımda ise herhangi bir belge verilmedi" ifadelerini kullandı.

'İnsanlık dışı uygulamalara karşı direneceğiz'

Devlet güçleri tarafından harabeye çevrilen özyönetim kentlerinde halkla dayanışma içinde oldukları için hedef seçildiklerini kaydeden Yapıcı, insanlık dışı uygulamalara karşı direneceklerini söyledi. Yapıcı, sözlerine şöyle devam etti: " Dayanışma içindeyiz halkımızla birlikte bu yönelim de buna karşıdır. Çalışmalarımız devam edecek ne pahasına olursa olsun bu insanlık dışı uygulamalara karşı direneceğiz ve işimizi yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak:DİHA↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 10:03

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür