Yakalanan MİT ajanlarından itiraf

Yakalanan MİT ajanlarından itiraf

Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı'nı öldürdükten sonra yakalanan MİT ajanları, Bab ve Cerablus'un özgürleşmemesi için Baas, DAİŞ, SUK ve Türkiye'nin anlaştığını itiraf etti

HABER MERKEZİ - Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA) Erdoğan Altan’ın haberin göre; Minbic kentinin özgürleştirilmesi ardından Bab Askeri Meclisi'nin ilanı ile gözler Bab'ın özgürleştirilmesine çevrilirken, Ortadoğu siyasetinden yana yana gelemeyecek İran, Suriye ve Türkiye, bir araya gelerek Rojava ve Kuzey Suriye halklarının kazanımlarına saldırmaya başladı. Özgürlük savaşçılarının ilerleyişini durdurmak isteyen söz konusu güçler, Hesekê'de rejim kılıfı altında YPG/YPJ, Asayiş ve HPC güçlerine saldırırken, Şehba hattında ise TSK DAİŞ adı altında Minbic Askeri Meclisi savaşçılarına saldırmaya başladı. 

DAİŞ Cerablus'u boşaltı

Bu kapsamda Kuzey Suriye Federasyonu'na bağlı Şehba bölgesinde MİT ile DAİŞ çeteleri arasında görüşmeler olduğu belirtildi. Son bir hafta içinde DAİŞ ile bir araya geldikleri söylenen MİT yetkililerinin DAİŞ'ten Cerablus'u 3 gün içinde boşaltmasını istediği, bunun üzerine çetelerin de 3'ü emir 18 çeteyi bırakarak kenti boşalttığı belirtiliyor. Çetelerin teslim ettiği kente Ceyş El Fetih (Fetih Ordusu) adı ile Türkiye'ye taşınan El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayları öncülüğünde Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) İstanbul merkezli çetelerinin yerleştirileceği kaydedilirken, hazırlıkların tamamlanma aşamasında olduğu, çetelerin Cerablus sınırındaki Karkamış'ta girecekleri günü beklediği, kentte girecek SUK çetelerini koruma adına da kentin etrafındaki Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının özgürleştirdiği alanların TSK tarafından bombalandığı belirtildi.

TSK DAİŞ ortak saldırısı

Yaklaşık bin SUK çetesinin Qarkamiş ve Cerablus sınırında hazırda bekletildiği ifade edilirken, işgalin her an gerçekleşebileceği kaydediliyor. Bu kapsamda Türkiye bir taraftan Minbic'ın kuzeyindeki özgür alanları bombalarken, DAİŞ çeteleri de Türkiye operasyonuna destek amaçlı Minbic'in kuzeyinde yer alan Sacur suyu yakınlarındaki Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının mevzilerine saldırdı. Askeri Meclis savaşçılarının sert karşılık vermesiyle bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

MİT ve DAIŞ görüşmeleri

Bu bölgede yaşayan bir yurttaş, DAIŞ, MİT ve SUK çetebaşlarının halkların kazanımlarına karşı büyük plan içerisinde olduğunu, çetelerin Cerablus ve Xedûrê Beldesi arasındaki bir köyden koordine edildiğini, Ebû Muhamed El Ednanî ve Ebû Telhal Elmani adlı çetebaşlarının koordine görevi yaptığını dile getirdi. Plana göre, Ceyş El Fetih çetelerinin Cerablus'a, DAİŞ çeteleri ile Esad rejiminin ise ortak şekilde Rai'de (Çobanbey) konumlanacağını ifade eden aynı kaynak, bu sebeple Rai'de göstermelik çatışmalar ile 1 hafta da 4 kez DAİŞ ve Ceyş El Fetih çeteleri arasında el değiştirildiğini kaydetti.

Yakalanan MİT ajanı konuştu

Ayrıca çetelerin içinde bulunan 12 MİT elemanının, Minbic, Bab, Cerablus Askeri Meclisleri ile QSD komutanlarına yönelik suikast için bölgeye sızdığını belirten kaynaklar, dün Cerablus Askeri Meclisi ilanından 3 saat sonra Cerablus'tan Şêxler bölgesine sızan iki MİT ajanının Meclis Genel Komutanı Abdulsettar El-Cadirî'yi katlettiğini belirtti. 

Cerablus Askeri Meclisi savaşçılarının yakalayıp ilk sorgusunu yaptığı MİT ajanlarının "Türkiye ve Esad rejiminin Cerablus ve Bab'ın QSD tarafından özgürleştirilmemesi için ne gerekiyorsa yapacağı" bilgisini verdiği öğrenildi. Yakalanan ajanlara ilişkin Cerablus Askeri Meclisi savaşçılarının daha sonra açıklama yapacağı belirtildi. 

Cerablus Askeri Meclisi'nden açıklama

Öte yandan; Cerablus Askeri Meclisi, dün Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı Ebdulsetar El-Cadir'ı suikastle öldüren MİT ajanının yakalandığını duyurdu. Cerablus Askeri Meclisi olayla ilgili yazılı açıklama yaparak, komutanlarının ailesine ve komutanlarına Cerablus'u özgürleştireceklerinin sözünü verdi.
 ↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 12:57

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür