Metris'in önünde Kaya ve Kızılkaya için özgürlük istendi

Metris'in önünde Kaya ve Kızılkaya için özgürlük istendi

Genel Yayın Yönetmenimiz Zana Kaya ve Yazıişleri Müdürümüz İnan Kızılkaya'nın tutuklanmasını Metris R Tipi Cezaevi önünde protesto eden gazeteciler, Kaya ve Kızılkaya'nın serbest bırakılmasını istedi. Eylemde konuşan Kaya'nın ağabeyi Musa Kaya, "Özgür basın Türkiye ve Kürdistan'a demokrasiyi taşıyor" dedi.

HABER MERKEZİ - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Basın-İş ve Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), dün "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanan Gazetemiz Özgür Gündem'in Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya'nın serbest bırakılması için tutuldukları Metris R Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. 

Özgür basın çalışanlarının yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, tutuklu gazetecilerin aileleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. "Özgür basın susturulamaz" pankartının açıldığı eylemde gazeteciler, gazetemizin Atılım eki olarak çıkarılan ve toplatma kararı verilen sayıları da taşıyarak, tepki gösterdi. 

Eren: Türkiye'de 78 gazeteci tutuklandı

Sık sık "Özgür basın susturulamaz" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının atıldığı eylemde, ilk olarak Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren konuştu. Türkiye'de 78 gazetecinin cezaevinde tutulduğunu hatırlatan Eren, 15 Temmuz sonrasında özgür basına yönelik saldırıların arttığını söyledi. Basın ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep eden Eren, tüm basın çalışanlarının serbest bırakılmasını istedi. 

Güç: Basın önündeki tüm engeller kaldırılsın

Eren'in ardından söz alan TGS Başkanı Uğur Güç ise, gazetecilerin artık mesleklerini yapamaz hale geldiğinin altını çizerek, "Basın ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması gerekiyor" dedi. 

Hüda Kaya: Basının sesi kesilmeye çalışılıyor

Türkiye'de hak gasplarının giderek arttığına dikkat çeken HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da, basının sesinin kesilmeye çalışıldığını belirterek, 90'lı yıllardaki gibi yine kaybedilmelerin ve katliamların yaşandığını söyledi. Kaya, yaşanan hukuksuzluğa son verilmesini ve tüm tutsakların serbest bırakılmasını söyledi.

Kaya'nın ağabeyi: Özgür basın Türkiye ve Kürdistan'a demokrasiyi taşıyor

Zana Kaya'nın ağabeyi Musa Kaya ise, gerçekleri haberleştiren gazetecilerin yükünün ağır olduğunu belirterek, "Özgür basın Türkiye ve Kürdistan'a demokrasiyi taşıyor. Sizler dolar üstünde oynamıyorsunuz gerçekleri yazmak için özgür düşünce için varsınız. Yılmak yok yola devam" diye konuştu. 

Eylem konuşmaların ardından slogan, alkış ve zılgıtlarla sona erdi.

(Kaynak: DİHA)Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür