Karkamış'a binlerce ÖSO üyesinin taşındığı iddiası

Karkamış'a binlerce ÖSO üyesinin taşındığı iddiası

Suriye'den Türkiye'ye getirilen bine yakın ÖSO üyesinin Cerablus'a geçmek için Karkamış sınırında bekletildiği iddia edilirken, kaymakamlık tarafından cami hoparlörden halka ‘kenti boşaltın’ çağrıları yapılmaya başlandı

HABER MERKEZİ - Dilok'un (Antep) Karkamış ilçesinde Suriye'nin Cerablus kentinde DAİŞ çeteleri tarafından atılan top mermileri bahane edilerek geçen Cumartesi günü kaymakamlık tarafından "sokağa çıkma yasağı" ilan edildi. 1 haftadır yasak devam ederken, kaymakamlık tarafından bu kez cami hoparlörden halka "kenti boşaltın" çağrıları yapılmaya başlandı.

ÖSO üyelerinin yerleştirildiği iddiası

Yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre, boşaltılmaya başlatılan kentin 60 kilometre uzağında 30 tank hazır bekletilirken, kentin birçok yerinde onlarca polis konuşlandırıldı. Öte yandan boşaltılan yerlere çok sayıda askerin yerleştirildiği ve kentin kışlaya çevrildiği belirtildi. Suriye'den Türkiye'ye getirilen bine yakın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesinin de Cerablus'a geçmek için Karkamış sınırında bekletildiği iddia edildi.

ÖSO üyesi konuştu

BBC'nin görüştüğü, Cerablus'taki operasyona katılmak için Türkiye'de bulunan ve adının Abu Samir olarak yazılmasını isteyen ÖSO üyesi, Cerablus'a yönelik operasyonun 2-3 gün içinde başlayacağını öne sürdü. Fakat bunun değişebileceğini de belirtti. Halep'in kuzeyinden ve İdlib'ten Türkçe konuşan birileri tarafından gruplar halinde araçlarla Türkiye'ye getirildiklerini belirten Abu Samir, Karkamış'ta kendisinin "askeri üs" olarak tarif ettiği bir yerde kaldıklarını söyledi.

Ayrıca Cerablus'tan atılan havan mermisi Karkamış İlçe Belediye binasının bahçesine isabet etti. Kentin boşaltılması için kaymakamlık bahçesine minibüsler getirildi.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 20:47

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür