Aslı Erdoğan'ın kitaplarını yüksek sesle okudular

Aslı Erdoğan'ın kitaplarını yüksek sesle okudular

KESK üyeleri, gazetemiz Özgür Gündem’in tutuklanan Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ile dayanışmak amacıyla Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde Erdoğan’ın kitaplarını okudu

HABER MERKEZİ - Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, 15 Temmuz sonrası "cemaatle mücadele" adı altında yönetici ve üyelerine dönük gerçekleştirilen gözaltı, tutuklama operasyonları ile gazetemiz Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan'ın tutuklanmasını Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde yaptıkları açıklamayla protesto etti. 

Özgür basın susturulamaz sloganları

Açıklamaya çok sayıda KESK üyesi, Aslı Erdoğan'ın annesi Mine Aydostlu ile arkadaşları da katıldı. "OHAL'de görevden almalara, gözaltılara son" ve "Barış için Aslı Erdoğan okuyoruz" pankartının açıldığı açıklamada sık sık, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Aslı Erdoğan yalnız değildir" ve "Özgür basın susturulamaz" sloganları atıldı.

Basın açıklamasını ise KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak okudu.

'Toplam 452 kişi işten el çektirildi'

Askeri darbe gerekçe yapılarak hayata geçirilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte cemaatle sınırlı olmayan açığa almaların, gazete kapatmaların ve çalışanlarının gözaltına alınmaların aynı yöntemin uygulamaları olduğunu söyleyen Kavak, "AKP daha önce cemaat ile hayata geçirdiklerini bugün tek başına hayata geçirmektedir. Açıkça uyarıyoruz bu yol yol değildir, dönüp dolaşıp getireceği yer yeni krizler, kaos ve tıkanmadır" diyerek tepki gösterdi. Kamu emekçilerinin açığa alınmaları ile işin çığırından çıktığını belirten Kavak, "Konfederasyonumuz ve bağlı sendikamız tüm darbelerde en çok saldırıya maruz kalmasına, cemaatin hedef tahtasında olmasına rağmen bugün sendika üyelerimizden toplam 452 kişiden el çektirilmiş, 6 kişi ihraç edilmiş ve 10 kişi tutuklanmıştır. Açığa alınan sendikamız Eğitim-Sen üyelerinden 25'i akademisyendir" bilgisini paylaştı. Hükümetin "Kurtuluş" değil, "muhalefetten kurtulma savaşı" verdiğini kaydeden Kavak, üyelerinin açığa alınmasını kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Aslı’nın kitapları okundu

KESK olarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde basın açıklamasını gerçekleştirmek istemelerinin nedenini Erdoğan'ın tutuklanmasına tepki amaçlı olduğunu kaydeden Kavak, Erdoğan'ın hukuksuzca tutuklandığına dikkat çekti. Özgür basının susturulamayacağını ve Aslı Erdoğan'ın tutuklanmasının ülke tarihine kara bir leke olarak geçeceğini belirten Kavak, "Yazıları birçok dile çevrilmiş ve tüm dünyada tanınan bir yazar olan Aslı Erdoğan'ı biz buradan uzun uzun anlatarak değil, yazdıklarını okuyarak anlatacağız. Düşünceye kelepçe vurulamaz. Aslı Erdoğan'ı alana kadar Aslı'nın arkadaşları ile nöbetteyiz" diye konuştu.

Yapılan açıklama ardından cezaevi önünde Aslı Erdoğan'ın "Hayatın Sessizliğinde" ve "Bir kez daha" kitabından kesitler okunarak "Aslı Erdoğan serbest bırakılsın" sloganları atıldı.

 

Kaynak: DİHABu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür