HER ŞEY YASA DIŞI

HER ŞEY YASA DIŞI

Öcalan’ın avukatlarının tutuklandığı soruşturmayı yürüten savcılık, İmralı’da yasa dışı bir şekilde kaydedilen Öcalan ile avukatlarının ses kayıtlarını istedi
Abdulselam GÜLSEVDİ

Öcalan’ın avukatlarının tutuklandığı soruşturmayı yürüten savcılık, İmralı’da yasa dışı bir şekilde kaydedilen Öcalan ile avukatlarının ses kayıtlarını istedi. Bu kayıtların başka davaya delil olarak kabul edilmesi yeni bir hukuksuzluk yarattı

» HUKUKSUZLUK İÇİNDE HUKUKSUZLUK

Soruşturmayı yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili makamlardan Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmelerin kayıtlarını istedi. Yasal olmadığı halde yıllardan beri Öcalan ile avukatlarının kayıt altına alınan görüşme kayıtlarının yerine ilgili makamlar savcılığa tape’leri gönderdi.

» SAVCI YASA DIŞI KAYITLARA SARILDI

Özel Yetkili Savcılığın yıllardan beri süregelen bir hukuksuzluğa başvurması dikkat çekerken, savcılığın talebi ve verilen tape’ler bu hukuksuzluğu bir kez daha kanıtladı. Ayrıca hukuksuzca yapılan bir işleme dayanılarak soruşturmanın yürütülmesinin yeni bir hukuksuzluğu doğurduğuna dikkat çekiliyor.

 

İmralı’da hukuksuzluk içinde hukuksuzluk

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının “KCK” adıyla düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanmasının ardından soruşturmayı yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili makamlardan Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmelerin kayıtlarını istedi. Yasal olmadığı halde yıllardan beri İmralı’da Öcalan ile avukatlarının kayıt altına alınan kayıtlar yerine ilgili makamlar savcılığa tape’leri gönderdi.

Radikal gazetesine göre, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, adli ve güvenlik makamlarına bir yazı yazarak Mart 2010 tarihinde başlattığı KCK soruşturması kapsamında bugüne kadar Öcalan ile avukatları arasında gerçekleşen görüşmelerin ses kayıtlarını istedi. Bu makamlardan gelen cevabi yazılarda zaten yasa dışı olarak tutulan kayıtların kendilerinde olmadığı söylendi. Savcılığa sadece ilgili makamlardan görüşmelerin tape’leri yollandı.

Hukuksuzluk sürüyor

Özel Yetkili Savcılık, ilgili yerlerden istediği ses kayıtlarıyla tutuklanan avukatların Öcalan ile Kandil arasındaki bağını ispatlamaya çalışırken, öbür yandan yıllardan beri süregelen bir hukuksuzluğa başvurması ise dikkat çekti. Avukatlar ile müvekkilleri arasındaki görüşmelerin kayıt altına alınması yasa dışı bir işlem olmasına rağmen İmralı’da bu durum geçerli sayılmadı. KCK soruşturmasını yürüten savcılığın talebi ve verilen tape’ler bu hukuksuzluğu bir kez daha kanıtladığı gibi aynı zamanda hukuksuzca yapılan bir işleme dayanılarak soruşturmanın yürütülmesinin de ayrıca bir hukuksuzluğu doğurduğuna dikkat çekiliyor.

Neden kayıtlar yok?

Bir diğer önemli husus ise, ilgili makamlardan ses kayıtlarının kendilerinden bulunmadığına ilişkin savcılığa iletilen yanıt oluyor. Ancak İmralı’da yapılan bütün görüşmelerin yasal olmadığı halde ses kayıtlarının yapıldığı, görüşmelere yine yasal olmadığı halde bir veya birkaç kişinin katıldığı kaydediliyor. Ses kayıtlarının verilmemesinin ise, “devlet sırrı” kapsamına alınmasından ya da hukuksuzluğun iyice deşifre edilmek istenmemesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

NATO sistemi var

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi’ne (BKM) bağlı. Öcalan’ın İmralı’daki 24 saati görüntülü olarak kaydediliyor. Avukatlarıyla görüşmelerinin de sesli kaydı alınıyor. Görüşmeler, yakın gözetim altında yapılıyor. Öcalan’ın 27 Temmuz’dan bu yana çeşitli gerekçelerle avukatlarıyla görüştürülmesine izin verilmiyor. İmralı’dan sorumlu BKM’nin 2010’a kadar Genelkurmay’a bağlı olduğu, ancak bu tarihten itibaren Başbakanlığa bağlandığı belirtiliyor. BKM’nin yapısı ise İmralı sistemi çerçevesinde NATO sözleşmesine uygun olarak oluşturulmuş durumda.

Avukatlar yeniden başvurdu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’la 132 gündür görüşemeyen avukatlar, yarın İmralı Adası’na gidebilmek için yeniden başvuru yaptı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür