1960’LARA DÖNÜŞ

1960’LARA DÖNÜŞ

Erdoğan ‘1990’lara dönüş’ yorumlarına bile sert tepki gösterirken, uygulamalar daha da gerilere gidildiğini gösteriyor. Musa Anter’in kitabı 1962’de yasak kararı nedeniyle Bafra T Tipi’ne alınmadı
Abdulselam GÜLSEVDİ

Erdoğan ‘1990’lara dönüş’ yorumlarına bile sert tepki gösterirken, uygulamalar daha da gerilere gidildiğini gösteriyor. Musa Anter’in kitabı 1962’de yasak kararı nedeniyle Bafra T Tipi’ne alınmadı

ERDOĞAN BAFRA’YA UĞRASIN

Başbakan Erdoğan’ın dilinden düşürmediği Musa Anter’in kitapları hâlâ yasaklı  sayılıyor. Üstelik akıllara ziyan gerekçelerle. Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan İskan Aksaç adlı hükümlünün istediği Musa Anter’in “Kimil” ve “Hatıralarım” adlı kitapları cezaevi idaresince yasak olduğu gerekçesiyle verilmedi.

GEREKÇE 1962’DEKİ KARAR

Cezaevi Eğitim Kurulu Başkanlığı’nın gerekçesi şöyle: “Hatıralarım” kitabın İstanbul 1 No’lu DGM’nin 11. 09. 1991 tarih 44 mütdetname kararıyla yasaklanmasına, “Kımıl” isimli kitabın ise İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 24. 09. 1962 tarih ve 110 sayılı kararı ile toplatılmasına karar verilmiştir.”




1990’lara değil, 1960’lara dönüş

Kürt sorunuyla ilgili çözümsüzlük politikaları süredursun, bugün izlenen politikalar için sık sık “1990’lara dönüş” yorumu yapılıyor. Ancak ortaya çıkan bazı uygulamalar 1990’lara değil, daha da gerilere gidildiğini gösteriyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 3 Eylül 2010’da Amed’de “Acısını kalbimde hissediyorum” dediği Musa Anter’in acısı hâlâ sürüyor. 20 Eylül 1992’de devlet güçlerince Amed’de vurularak katledilen Kürt Bilgesi Musa Anter’in kitaplarının hâlâ yasaklandığı ortaya çıktı. Bugün yasal olarak basılabilen ve dağıtılabilen, Kültür Bakanlığı’nın bandrol verdiği Musa Anter’in kitaplarının cezaevlerine alınmadığı, gerekçe olarak da on yıllar öncesinden alınan mahkeme kararlarının gösterildiği belirlendi.

50 yıl önceki gerekçe

Samsun Bafra’da T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan İskan Aksaç adlı hükümlünün istediği Musa Anter’in Kimil ve Hatıralarım adlı kitapları cezaevi idaresince yasak olduğu gerekçesiyle verilmedi. Aksaç’a gönderilen kitapları inceleyen Bafra T Tipi Kapalı ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Eğitim Kurulu Başkanlığı, Aksaç’a gönderilen iki kitap hakkında verdiği yasak kararı söyle: “Ceza İnfaz Kurumumuzda hükümlü olarak bulunan İskan Aksaç’a ait olan Şevda Basın Yayın adına, Gün Matbaacılık tarafından basılan Musa Anter’in ‘Hatıralarım’ ve ‘Kımıl’ adlı kitapların ceza infaz kurumlarının yönetimi ile ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki tüzüğün 43. ve 87. maddeleriyle ceza ifnaz kurumları kütüphane ve kitaplık yönelgesine 10., 11. ve 12. maddelerine uygun olarak; Adı geçen kitaplar hakkında (İstanbul 1 No’lu DGM’nin 11. 09. 1991 tarih 44 mütdetname kararıyla yasaklanmasına). Yine Musa Anter’e ait ‘Kımıl’ isimli kitabın İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 24. 09. 1962 tarih ve 110 sayılı kararı ile toplatılmasına karar verilmiştir.”

Allah akıl versin!

Cezaevi idaresi 1962 ve 1991 tarihlerinde alınan yasak kararını gerekçe göstererek, Aksaç’a kitapları vermedi. Aksaç, tepkisini gönderdiği mektupla şöyle dile getirdi: “Yayınlanmasının üzerinden bu kadar uzun süre geçmesine rağmen ve sözüm ona bunca ‘yasa değişikliği’ yapılmasına rağmen hala bu tür masumane kitaplara dahi tahammül edilmemektedir. Yaptıklarıyla övünen ve sürekli basın özgürlüğünden dem vuran baştaki iktidarın Kürtlerle ilgili yayınlara yaklaşımını göstermektedir. Apê Musa sağ olsaydı AKP iktidarına Kur’an’da geçen kardeşlik ile ilgili ayetleri Türkçe ve Kürtçe’ye çevirip gönderirdi. Gerçeği onu da anlamazları ya... 50 yıl geçmesine rağmen hâlâ bu yasakçı zihniyette direnen sahte dindarlara ve özgürlüğü kendi yaşamıyla sınırlı sananlara Allah akıl fikir versin. Bu utanç verici olayı kınıyoruz diyecektik ama kınama hafif geleceği ve yerini dolduracak başka bir kelime bulamadığımız için değerlendirmeyi size bırakıyoruz.”



Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür