Dilekçesini bile kaybettiler

Dilekçesini bile kaybettiler

Üniversite öğrencisi Ali Efeoğlu’nun gözaltında öldürülmesinin üzerinden 17 yıl geçti. Dönemin İstanbul DGM Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sonuçsuz kaldı.
A. Can DEMİR

Üniversite öğrencisi Ali Efeoğlu’nun gözaltında öldürülmesinin üzerinden 17 yıl geçti. Dönemin İstanbul DGM Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sonuçsuz kaldı. Olayla ilgili hiçkimsenin ifadesi dahi alınmazken, Efeoğlu’nun avukatının savcılığa verdiği dilekçe bile kaybedildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, avukat Ulutan Gün’ün başvurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 9 Şubat 1994 tarihinde gönderdiği yazıda, Ali Efeoğlu için “siyasi suçlu olarak aranıyor” dedi. Dosyada yer alan Ali Efeoğlu hakkındaki bilgi notları dikkat çekiyor. 9 Şubat 1994 ve 18 Mart 1994 tarihli yazılarda Efeoğlu’nun siyasi bir eylemci olduğu belirtiliyor. Söz konusu yazıların altında ise Susurluk kazasında ölen polis şefi Hüseyin Kocadağ ile polis şefi Reşat Altay’ın imzası bulunuyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturmayı 2008 yılında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararıyla bitirdi. Gerekçe olarak ise 15 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu gösterildi. Ancak Efeoğlu ailesinin avukatı ve İHD Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Yağcı, bu olayda zamanaşımı süresinin 20 yıl olduğunu belirterek, soruşturmanın yeniden başlatılmasını talep etti.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür