‘Silgi’ mektepte olur!

‘Silgi’ mektepte olur!

Orgeneral Özel’in hırsları da özel. Arkadaşlarının istifa etmesi üzerine koştura koştura boşalan koltuğu dolduracak kadar ‘gözü kara!’ Özel, seleflerinden de büyük sözler etmiş; Neymiş? ‘PKK’yi silecek’miş!
Abdulselam GÜLSEVDİ

Orgeneral Özel’in hırsları da özel. Arkadaşlarının istifa etmesi üzerine koştura koştura boşalan koltuğu dolduracak kadar ‘gözü kara!’ Özel, seleflerinden de büyük sözler etmiş; Neymiş? ‘PKK’yi silecek’miş!

Roboski Katliamı’nın birinci elden sorumlularından olan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Katliam’daki sorumluluğundan sıkılmadan, utanmadan; ‘yüzü kızarmak’ gibi insani hiçbir üzüntüye yer vermeden savaş medyasına konuşmuş. Hesap vermekten kaçmak için ve “entegre stratejinin” katliam demek olduğunu gizlemek için eli arttırmış. Selefleri gibi “terörle mücadele kararlılıkla sürecek” buyurmuş...‘Silgi’ mektepte olur general!

Roboski katliamının birinci elden sorumlularından olan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Katliam’daki sorumluluğundan dolayı sıkılmak, utanmak, yüzü kızarmak gibi insani hiçbir üzüntüye yer vermeden boy boy savaş medyasına konuşmuş. Hesap vermekten kaçmak için ve “entegre stratejinin” katliam demek olduğunu gizlemek için eli artırmış! Kendisinden öncekiler gibi “terörle mücadele kararlılıkla sürecek” buyurmuş...

Ege sahilleri ‘Özel’ dolu
 

‘Genelkurmay Başkanı Özel’in hırsları da çok özel. Kendi arkadaşlarının istifa etmesi üzerine koştura koştura boşalan koltuğu dolduracak kadar ‘gözü kara!’ Özel, seleflerinden ve boyundan büyük sözler etmiş; Neymiş? ‘PKK’yi gündemden silecek’miş!

Kürt sorununda çözümsüzlükten yana olan ve şiddet politikalarının savunucusu olan 1984 yılından bu yana 10 Genelkurmay Başkanı değişti. Şimdiki yani 11. Genelkurmay başkanı Necdet Özel’de diğer 10 Genelkurmay başkanının yolundan gidiyor. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’la başlayan; ‘bir avuç çapulcudur’ nutukunu her törende Başbakanlar, Genelkurmay Başkanları ve  kuvvet komutanları tekrarlayıp durdu. Her iktidara gelen isim vaatlerinin başına Kürt özgürlük hareketini bitirme sözü verdi. Biten PKK değil, o sözü söyleyenler oldu. Ankara Başbakanlar, Bakanlar için siyasi mezarlık, ege sahilleri ise Genelkurmay Başkanları ve komutanlar için emekli mezarlığı halini aldı.

Kimler geldi kimler geçti

1984 yılında PKK’nin silahlı mücadeleye başlamasından bugüne; 15 hükümet, 10 Genelkurmay Başkanı, 5 Cumhurbaşkanı görev yaptı. Bütün hükümetlerin programında, göreve gelen Genelkurmay Başkanları Kürt sorununu ‘şiddet’le bitirme sözü verdiler ve savaş yemini ettiler. Roboski’deki gibi ortalığa dökülen katliamları savaş çizgisini gizlemek için açıklanan sosyo-politik ve ekonomik paketler, yakılan yıkılan köyler, işlenen faili belli cinayetler, sınır ötesine düzenlenen 26 işgal harekatının ve yapılan katliamların hiç biri sorunu çözmeye yetmedi. Gelişmiş ülkelerin silah ve diplomatik destekleri, Türk medyasının sınırsız desteği de savaşın kazanılmasına yetmedi. Yenilen hep Başbakanlar, Genelkurmay Başkanları ve Cumhurbaşkanları oldu. Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali göreve gelen her Başbakan ve Genelkurmay Başkanı PKK’yi “silme” sözüyle görevine başladı. Peki sonuç ne oldu?1984 yılından bugüne kadar görev yapan Genelkurmay Başkanlarına göz attık. Gördük ki hepsinin kanlı yolu gizlemek ve gözlerden ırak tutmak için kurdukları değişmez cümle şu olmuş: ‘Terörle mücadele kararlılıkla sürecek.’ Doğru, mücadele ve inkar kararlılıkla sürmüş ama yenilen PKK değil ordu olmuş, hükümetler olmuş... Özel’in ise akıbetinin farklı olması için ortada pozitif hiç bir neden yok... Göreceğiz...
 

Özel savaş açıklamaları

28 Aralık’ta Roboski’de 19’u çocuk 35 yurttaşın katledilmesi ardından Başbakan’ından “teşekkür” alan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel gazetelere konuştu. Özel’in, kendisinden önceki Genelkurmay Başkanlarının sözleriyle konuştuğu gibi konuştuğu gazetecinin de aynı olması dikkat çekiciydi. Özel “çok özel savaş” haberlerinde imzası olan ve Genelkurmay’ın derin haberlerinin yapıcısı Fikret Bila’ya konuştu. Özel, KCK adı altında yapılan operasyonları savunarak, sınır ötesi harekatların da devam edeceğini belirtti ve hızını alamayarak “PKK’nin adını gündemden sileceğiz” iddiasında bulundu.

Son aylarda gerek HPG’lilere gerekse sivillere yönelik katliamları gizlemeye yeltenen Özel’in, dalga geçercesine HPG’lilere “insancıl!” davranarak “demokratik bir duruş!” sergiledikleri ileri sürdü.

ABD’nin 4 predatör verdiğini söyleyen Özel, BDP Milletvekili Sırrı Sakık’a savaş politikalarını eleştirmesine karşı tehditte bulundu.

Bunlarla da yetinmeyen Özel, Kürtçe eğitimi de uygun görmüyormuş...

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür