Kürt halkının imhaya yanıtı net: Direniş

Kürt halkının imhaya yanıtı net: Direniş

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Aslında Başbakan Kürtlerin ne istediğini çok iyi biliyor. Kürtler, özgür olmak istiyor. Kürtler, yönetime katılarak kendi kendini yönetmek istiyor.
Adar SERHAT Hezil ROJDA

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Aslında Başbakan Kürtlerin ne istediğini çok iyi biliyor. Kürtler, özgür olmak istiyor. Kürtler, yönetime katılarak kendi kendini yönetmek istiyor. Bir halk olarak tanınmak, kabul edilmek istiyor” diyerek, Başbakan’ın ise; “ben size ne kadar verirsem o kadarına razı olun ve bunun karşılığında da bana minnet duyun” yaklaşımı içinde olduğunu söyledi. Kışanak, “Başbakan’ın bu sözlerinin Kürt halkı için hiçbir anlamı yok” dedi.

Kışkırtıcı, rencide edici

Erdoğan’ın “Ölüm oruçları şantajdır, blöftür, şovdur” sözlerini değerlendiren Kışanak, “Bir halkın özgürlük mücadelesi neye karşı blöf olabilir?” diye sorarak, şunları söyledi: “Bu sözlerin bizim açımızdan bir önemi yok. Ancak bu sözler çok tehlikeli sözlerdir. Çünkü kışkırtıcı, rencide edici bir restleşme havasında söylenmiş sözlerdir. Bunun karşılığında bedenini ölüme yatıran tutsakların da daha farklı bir yaklaşım içerisine girmesinden kaygı duyuyoruz. Gerçi cezaevlerinde 62 gündür direnişlerini sürdüren tutsaklar, son derece politik, ne istediğini iyi bilen, nasıl mücadele edeceğine kendisi karar veren ve böyle ucuz tahriklere kapılmayan bir yapıya sahipler.”

Faturası çok ağır olur

Açlık grevlerinin 61’inci gününde Erdoğan’ın bu açıklamalarda bulunmasını manidar bulan Kışanak, şöyle devam etti: “Başbakan,  61’inci günde neden ‘şantajdır, blöftür, şovdur’ kelimelerini kullanma ihtiyacı duyuyor? Bu ‘niye ölmediler?’ anlamına geliyor. Başbakan bu söylemiyle açıkça ölümden yana bir yaklaşımı olduğunu ortaya koyuyor. Biz kaygılıyız. Başbakan bu söylemleriyle beraber ‘müdahale ederiz’ laflarını da kullanıyor, bu açıkça ölüme davetiye çıkarmaktır. Başbakan şunu çok iyi bilsin ki; biz cezaevlerinden tabut çıkarttırmayacağımızın kararlılığıyla mücadele ediyoruz. Arkadaşlarımızın canı bizim için sonsuz derecede kıymetli ve değerlidir. Ancak bir tek kişi bile yaşamını yitirirse, Başbakanın bunun kıyamet senaryosu olduğunu bilmesi lazım. Ne içeride ne dışarıda kimsenin cezaevlerinden tabut almaya tahammülü yok. Bunun bedeli, faturası çok ağır olur.”

AKP’nin çözümsüzlük siyaseti yürüttüğünü de vurgulayan Gültan Kışanak, “Bir çözümleri yok, imhayı dayatıyorlar. Teslimiyeti dayatıyorlar. Ve Kürt halkının da buna yanıtı direniştir” diye konuştu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür