Devlet Roboski’yi örtmeye çalışıyor

Devlet Roboski’yi örtmeye çalışıyor

Roboski’de TSK’ye ait savaş uçaklarının 28 Aralık 2011’deki bombardımanı sonucu 35 kişinin öldürülmesiyle ilgili katliam davasında ilerleme görülmüyor.
Ali BARIŞ

Roboski’de TSK’ye ait savaş uçaklarının 28 Aralık 2011’deki bombardımanı sonucu 35 kişinin öldürülmesiyle ilgili katliam davasında ilerleme görülmüyor. Türk yargısı, katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorumlularla ilgili somut bir adım atmış değil.

Gizlilik kararı var

Roboski katliamıyla ilgili hukuki sürecin takipçilerinden Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi şöyle konuştu: “Bilindiği gibi, dosya ilk başta Diyarbakır Özel Yetkili Savcılık’a gönderildi. Gizlilik kararı olduğu için bilgi sahibi olmamızın önüne geçildi. Defalarca diğer barolardaki arkadaşlarımızla birlikte ısrarda bulunduk, itirazlarda bulunduk ama sonuçsuz kaldı; gizlilik kararı kalkmadı.” Elçi, “Roboski katliamıyla ilgili sağlıklı bir soruşturma yapılmadığı fikrindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı’nı ziyaret ettiğimizde, kendisine de bu fikrimizi ilettik. Henüz faile ulaşılmış değil” dedi.

Bilinçli gizleniyor

‘Gizlilik kararlarının kimi dosyaların selameti için konulabileceğini’ anımsatan Av. Elçi,”Ancak Roboski katliamı dosyasında bilinçli olarak gizlilik kararı getirildiğini düşünüyoruz. Çünkü bu karar zaten dosyaların selameti için, mesela aranan kişiler varsa onları bu suçtan kurtarmamak için konulur; yani, istisnai durumdur. Ama burada istisna olan kural haline getirildi.” diye konuştu.

Savcılar süründürüyor

Dosyayla ilgilenen savcı ve başsavcı vekiliyle görüşme yaptıklarını bildiren Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, şu bilgileri verdi: “Konu üzerine hassas olduklarını söylediler ama bununla yetindiler. Şu ana kadar hassas olduklarını gösteren bir adım atılmış değil; böyle bir durum yaşanmadı. Oysa belgelerin kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Savcılarla görüştüğümüzde özel bilgileri paylaşmıyorlar. Bize tek söyledikleri ‘ifadeler alınıyor’ oluyor. Ancak araştırdık ve henüz ifade alınmış değil.”

AKP, MHP ve CHP kolkola

Av. Elçi, AKP Hükümeti’nin de Roboski katliamının soruşturulmasında olumlu bir rol oynamadığını düşünüyor: “Kanaatime göre AKP olayın aydınlanması için yeterli, gerçekçi bir tavır takınmadı. Oysa bu tür dosyalar tek başına yargının sonuç alabileceği konuları kapsamıyor. Siyasetçilerin, yürütmenin, basının yeterli olmadığı bir dosya ile karşı karşıyayız. Özellikle AKP’nin üstlendiği olumlu bir rol olmadı. CHP ve MHP de aynı. Birbirlerini siyaseten bitirmek için, zor durumda bırakmak için eleştiriyorlar ama samimi değiller. Kılıçdaroğlu da ziyarette bulundu ama ziyaret etmekle yetindi.”

Devlet örtbas ediyor

Geçmişteki katliam örneklerinde olduğu gibi Roboski’de de devletin suçu örtbas eden bir role girdiğini söyleyen Elçi, “Devlet yetkilileri kamuoyuna anlatamadıkları, açıklayamadıkları davalarda süreci soğutarak, örtbas ederek gizleme ve unutturma çabasına giriyor. Roboski’de de buna tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı. ‘Davanın peşini bırakmayacaklarını’ kaydeden Av. Elçi, baskı unsuru olmaya devam edeceklerini ve toplumdan, demokratik çevrelerden destek beklediklerini belirtti.


Aileler Ankara’ya geliyor

Dün yapılan İHD’nin 16. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan BDP eski Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Roboskili ailelerin 27 Kasımída Ankaraíya gelerek Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve mecliste grubu bulunan siyasi parti yetkilileriyle görüşeceklerini açıkladı.


Gök: Hükümet ve TSK kapatacak

Roboski katliamının ardından kurulan “Uludere Alt Komisyonu”nun CHP’li üyesi CHP Levent Gök, AKP hükümeti ve Genelkurmay’ın tavrından dolayı komisyonun hiçbir ilerleme sağlayamadığına dikkat çekerek, AKP hükümetinin komisyonun raporunu “koordinasyon eksikliği” gibi bir gerekçeyle kapatacağını kaydetti. Gök, Genelkurmay ve hükümet, “Sorulara kasıtlı olarak cevap vermemiştir” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür