Heron

Heron

Kimyager Alfred Nobel, nitrogliserini patlayıcı maddeye çevirerek dinamiti bulunca insanlık için bir yıkıma dönüşeceğini tahmin etmemişti.
Ahmet ORAL

Kimyager Alfred Nobel, nitrogliserini patlayıcı maddeye çevirerek dinamiti bulunca insanlık için bir yıkıma dönüşeceğini tahmin etmemişti. Bu yüzden kazandığı paraları insanlığın yararına bıraktı. Nobel’den yüzyıllar önce yaşamış bugün adını sıkça ölüm ve savaşlarda istihbaratta duyduğumuz “insansız hava aracı”na (İHA) adı verilen Heron da böyledir. Sıkça Heron kullanılınca araştırdık baktık. Heron bu icadını insanlık için kullanmak için uğraşırmış. Ama savaş babaları bunun dahi yıkım için kullanıyorlar. Heron, MÖ. 1. yüzyılda İskenderiye’de Yunanlı matematikçi, mekanikçi bir bilim insanıdır. Kendisine “büyük Hero” da denilir.

Heron, “Dioptra”da gök ve yer gözlemlerinde, teodilit gibi kullanılan ve yüz yıllardır boyunca düzeçleme aletlerinin mükemmel olarak kabul edilen ilk ölçme aletinin tanımın ve kullanma alanlarını açıklar. Teodilit, ufka indirgenmiş açıları baş ucu uzaklıkları ve açıklık açılarını ölçmeye yarayan geodezi aletidir. Bununla bağlantılı bir taşıtın aldığı yolu otomatik olarak gösteren odometreyi de tanımlar. Optikle ilgili olarak Katoptrikos’u da yazar. Bunda da iç bükey dış bükey ve düzlem aynalarda ışığın kırılmasını gösterdi. Işığın en kısa yolu takip ettiğini ilke olarak ortaya koydu ve böylece yansıma açısıyla görüş açısının eşitliğini belirleyerek yansımanın temel kanununu açıklar.

Heron, Teodilit’in üç ayar vidası üzerine oturtulmuş sabit bir gövdesi vardır: gövde de yatay bir lemp ve düşey bir eksen veya asal eksen etrafında dönen hareketli bir alidat aletleri taşır. Dürbün alidatla bağlantılı olan ve muylu ekseni denen yatay bir eksen etrafında da dönebilir. Düşey lemp ve okuma aletleri bu eksen üzerinde toplanmıştır. Alet belli sayıda düzeçle tamamlanır. Asal ekseni düşey olarak ayarlamaya yarayan bir alidat düzeci: muylu ekseni üzerine yerleştirilen ve bu eksenin yataylığını kontrol etmeye yarayan yatay eksen düzece. Nihayet düşey lempin taksimatını yatay doğrultuya göre ayarlamaya yarayan düşey lemp düzeci. Okuma taksimatı verniyele mikro metreli mikroskoplar veya paralel yüzlü lamı bulunan saptırıcılarla değerlendirilir.

Teodilit aletin doğru olarak kurulabilmesi için asal eksenin tamamıyla düşey olması ve optik eksenin yani optik merkezli kılların kesişme noktasını birleştiren doğrunun düşey ve düzlem çizmesi gerekir. Her teodilit’te “reiteratör” denen istenen taksimat çizgisini okumayı sağlayan bir düzenek bulunur.

İşte Heron’un mekanik buluşunun ana hatları özetle böyledir. Bugün tüm insansız hava araçları bu buluştan yola çıkılarak yapılıyor. Nobel’in dinamiti neyse, Heron’un buluşu da o şekilde kullanılır oldu. Hegemonların doymak bilmez kar hırsı tüm buluşlar gibi bunu da askeri amaçları için geliştirip kullanıyorlar savaş teknolojisinin harcamaları dudak uçurtacak tarzdadır.

Heron’lar askeri amaçlar için toplu kıyımlara yol açıyor. Irak, Kürdistan, Yemen, Afganistan, Pakistan vb. bunların merkezinde dolarla ifade edilirken açlıktan ölen ve açlıktan kaynaklı hastalıklarla ölen insanları kimse umursamıyor bile. Tersine “ölüm teknolojisi” fetişleştirilmiş durumda. İnsanların ölümünü kimse umursamadığı gibi bu araçlara harcanan paranın 1/10 dahi açlığı ortadan kaldırabilecek güçteyken kimse elini cebine bile atmıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün istatistiklere göre 2010’da “dünya savunma” harcamaları 1.630 milyar dolar oldu. Bu dünyada kişi başına 236 doların harcanması anlamına gelmektedir. ABD’nin savunma bütçesi 2010 yılında 689 milyara ulaşmış, Çin 78 milyar dolar Rusya 2015 yılı için 97 miyar doları hedefliyor. Kısaca insanlığın yıkım için harcanan bunca para teknolojik donanımlarla bağlantılı geliştiriliyor. Kazanılan ve harcanan bunca para, insanlar aç bırakılarak hasta bırakılarak tabiat yok edilerek elde ediliyor. Bir Heron’un maliyeti on milyonlarca dolar demektir. Son harcamalar genelde bu araçlar üzeri yapılıyor. Kâr insan hayatın insana üstün getiriliyor ve kutsallaştırılıyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür