BDP, Wan’ın seçim tarihini değiştirecek

BDP, Wan’ın seçim tarihini değiştirecek

Wan’da 1963 yılından bugüne kadar yapılan yerel seçimlerde hiçbir parti üst üste iki kez belediyeyi kazanamadı.
Adnan BİLEN

Wan’da 1963 yılından bugüne kadar yapılan yerel seçimlerde hiçbir parti üst üste iki kez belediyeyi kazanamadı. 26 belediye başkanı gören, 11 yerel seçimin yapıldığı Wan’da, her seçimi başka bir parti kazandı. Hatta Türkiye’de oyları olmayan birçok partinin Wan’da birinci parti olarak çıktığı yıllar da oldu. 30 Mart yerel seçimlerinde kazananın belki bir daha kaybetmeyeceği bir seçimin yaşanacağı Wan’da, BDP’nin yüksek bir oy oranı ile büyükşehir belediyesini kazanacağı tahmin ediliyor.

Milat olacak

Wan’daki 14 belediyenin tamamını kazanma şiarıyla çalışmalara başlayan BDP, bir yandan elinde bulunan belediyeleri kaptırmamak, öte yandan diğer partilerin elinde bulunan belediyeleri almak için çalışacak. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın başlattığı müzakere süreci, HPG’lilerin geri çekilmesi ve BDP’nin seçim iddiası, seçim sonucunu önemli bir oranda etkileyecek. BDP, Wan’da hem büyükşehir belediyesini kazanmak istiyor, hem de 1963 yılından beridir bir partinin iki kez üst üste kazanamama fobisini de bununla birlikte kırmak istiyor. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın bu seçim Wan için tarihi bir dönüm noktası olacak. BDP’nin hedefi Wan’ı bıçak sırtından kurtararak, hem müzakereyi güçlendirmek hem de demokratik özerkliğin inşasını gerçekleştirmek. 30 Mart bu açıdan bölgede olduğu gibi Wan için de bir milat olarak görülüyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür