Özerklik sistemi ortak başarımız

Özerklik sistemi ortak başarımız

Rojava’nın başarısının tüm Kürdistan’ın başarısı olduğunu belirten Cizîr Kantonu Özerk Yönetimi Başkanı Ekrem Hiso, Silêmanî, Hewlêr, Qendîl ve Amed’den destek istediklerini ifade etti
Alan OSMAN

Rojava’nın başarısının tüm Kürdistan’ın başarısı olduğunu belirten Cizîr Kantonu Özerk Yönetimi Başkanı Ekrem Hiso, Silêmanî, Hewlêr, Qendîl ve Amed’den destek istediklerini ifade etti


Özerklik halkların ortak başarısıdır

Geçtiğimiz günlerde Rojava’da ilan edilen özerklik yönetiminden sonra konuşan Cizîr Kantonu Özerk Yönetimi Başkanı Ekrem Hiso, yönetimlerinin halkın yönetimi olduğunu ve hiçbir siyasi güce bağlı olmadığını ifade etti. Meclislerin çalışmaları, Kürdistan’ın diğer parçalarıyla ilişkileri ve amaçları hakkında bilgi veren Hiso, içeride ve dışarıda haklarını kabul eden tüm güçlerle ilişkilerinin olacağını belirtti.

Herkesin temsiliyeti var

Kanton yönetiminde bölgedeki bütün halkların, inançların ve oluşumların yerini aldığını belirten Ekrem Hiso, “Bizler ilk önce tüm çevrelere davetiyeler gönderdik. Yaptığımız toplantılar sonucunda kanton başkanı (başbakan), bakanlıklar ve yardımcıları belirlendi. Başkan yardımcısı Süryani oldu. Yine Süryanilere 4, ENKS’ye 3 ve MGRK’ye 6 bakanlık ayrıldı. Diğer bakanlıklar da bölgedeki diğer oluşumlara ayrıldı. Yani herkes temsiliyetini buluyor diyebiliriz” dedi. Hiso, 4 ay içerisinde seçimlere gideceklerini de sözlerine ekleyerek, mevcut durumda olağanüstü bir durumdan geçmelerine rağmen hiç kimseyi dışlamadıklarını ve yönetime dahil etmeye çalıştıklarını belirtti. “Meclisin birincil görevi halka hizmettir” diyen Hiso, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz günlük olarak halkın ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız. Sistemimizi tanıtmak ve yaşamsallaştırmak istiyoruz. Bütün kurumlar yönetime bağlı. Bu yönetim, yeni ve demokratik Suriye’nin projesi olacak.” Hiso, Yasama Meclisi’nin parlamento görevi göreceğini belirterek, Yürütme Meclisi’ni denetleme gibi bir görevi olduğunu belirtti.

Diplomasiye ağırlık vereceğiz

Hiso, önümüzdeki günlerde başta komşu ülkeler olmak üzere birçok ülke ile diplomatik ilişki geliştirmek istediklerini belirtti. Hiso, aldıkları ilk toplantıda Dışişleri Bakanlığı’nın; Güney Kürdistan, Türkiye, ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleriyle diplomatik ilişkileri başlatma kararı aldıklarnı söyledi. Suriye Ulusal Meclisi’nin yönetim ilanından sonra yaptığı, “Devrim sırtından hançerlendi” açıklamasını da değerlendiren Hiso, bu yorumun Ulusal Meclis’in içerisinde yer alan bazı şovenist ve ırkçı kişilerin yorumu olduğunu ifade ederek, bunun tüm meclisin fikri ve ortak ifadesi olmadığını söyledi.

Kürdistan’ın başarısı olacak

Yönetimlerinin ilanının Cenevre-2 Konferansı ile bir alakasının olmadığını söyleyen Hiso, “Çalışmalarımız 5 aydan beri sürüyordu. 22 Ocak tarihini seçmemizin nedeni de Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü olmasından kaynaklanıyor. Büyük bir anmaydı. İlanın Cenevre ile bir alakası yoktu” dedi. Yönetimin halkın yönetimi olduğunu vurgulayan Ekrem Hiso, Kürdistan’ın diğer üç parçasına da çağrıda bulunarak, “Bu siyasi bir tarafın yönetimi değil. Bazı siyasi güçlerin arasında çelişkiler olsa da halk birdir. Bunun zamanla aşılacağını umuyorum. Mahabad, Amed, Hewlêr, Silêmanî ve Kandil’e çağrım bizi desteklemeleridir. Rojava’nın başarısı diğer parçaların başarısıdır” diye belirtti.


Ekrem Hiso kimdir?

“Eğer ki inanırsak hiçbir hayalin sınırı yoktur” diyen Ekrem Hiso, 1970 Dirbêsiyê doğumlu. Hukuk bölümünü bitiren Hiso’nun ailesinden 5 kişi Hesekê Cezaevi yangınında yaşamını yitirmiş. Hiso, Cizîr Kantonu’nun ilk başbakanı olmasını da şöyle değerlendiriyor: “Bu yönetim tüm oluşumlar için bir başarıdır. Başbakanlık ise benim için bir onurdur.”Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür