142 milyon çocuk evlilik kurbanı olacak!

142 milyon çocuk evlilik kurbanı olacak!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) dünya genelinde yaptığı araştırmalara göre; 10 milyon çocuğun erken evlilik kurbanı olduğu bildirildi.
Ali ÖZŞERİK

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) dünya genelinde yaptığı araştırmalara göre; 10 milyon çocuğun erken evlilik kurbanı olduğu bildirildi. Araştırmada her üç saniyede bir çocuğun gelin olduğu belirtilirken, çocuk gelin vakalarının bu şekilde devam etmesi durumunda 2020’de 142 milyon kız çocuğunun yetişkin olmadan evlendirilmiş olacağı vurgulanıyor. UNICEF, insanların eğitimsiz oluşu, dinler içindeki farklı algılayışlar, gelenekler ve bu geleneklerin yanlış yorumlanması ve sosyo-ekonomik düzeyin çocuk evliliklerinin gerçekleşmesinde önemli rol oynadığının da altını çiziyor.

Eşitsizliği derinleşiyor

UNICEF’in araştırmasında, çocuk yaşta evliliklerde kadın tarafının iradesi dışında zorlandığı da belirtildi ve bunun dünya genelinde kadın erkek eşitsizliğini derinleştirdiğine dikkat çekildi. Araştırmada, 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Deklarasyonu’na göre; yetişkin insanların bağımsız bir kararla evlenebilmeleri medeni bir hak olarak kabul ediliyor ancak kişilerden biri yetişkin değilse bu hak o kişinin elinden alınıyor. 1985 tarihli Kadına Karşı Ayrımcılığı Önleme Anlaşması’na göre de kadın eşini seçme hakkına sahip bulunduğu hatırlatılarak, uluslararası anlaşmalara uyulması ve buna uygun davranılması talep edildi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür