• Hüseyin AYKOL

Öcalan hassasiyeti

Çok u

Çok uzun bir süredir, kendisinden haber alınamayan Abdullah Öcalan için dışarıdaki insanların normal yaşamlarına devam etmesini anlayamayan, bu konunun birkaç miting ile geçiştirilemeyeceğini belirten -Elbistan E Tipi Cezaevi'ndeki- Sohbet Yıldız ve Sara Erol, 1 Ağustos 2016 gününden Öcalan'..
Devamını Oku

Sincan boşaltılıyor

Sinca

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 22 Temmuz 2016 günü Hüseyin Halil, Burhan Kaya, Gürsel Karaaslan, Necmettin Tural, Feyzi Aktaş, A. Hakim Kozluk, Müslüm Tıkız, Murat Baran, Sedat Ot, Ali Rıza Erdem, Resul Muhammed, A. Rezak Elçiçek, Hacı Nahsan ve 30 Temmuz 2016 ise M.Veysi Danış, Uğur Doğan..
Devamını Oku

Mezhepler, Tarikatler ve Cemaatler - 3

Suyun

Suyun başını tutanlar: Nurcular Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Nurs Köyü’nde 1873 yılında doğan Said Nursi’nin oluşturduğu çevre, ülkemizdeki en büyük cemaatlerden birini oluşturmuş bulunuyor. Said Kürdi de denilen Said Nursi, Van’da Nakşibendi Arvasi tekkesinde eğitim almıştı. Yani Nurcular da N..
Devamını Oku

Mezhepler, Tarikatler ve Cemaatler

ŞABAN

ŞABANİYE CEMAATİ: Halveti Tarikatı’nın Türkiye’deki en aktif kolu olarak bilinen cemaatin şeyhlik postunda Mehmet Dumlu oturuyor. Düzenli yaptıkları zikir törenlerine kadın ve erkeğin bir arada katılmasıyla tanınıyorlar. Kütahya merkezli cemaatin zikir törenlerine İstanbul’un yanı sıra, Bursa, Uşak,..
Devamını Oku

Geçici tedbirleri kaldırtmak kendi elinizde!

Darbe

Darbe girişimi sonrasında bir süre askıya alınan iletişim ve ziyaret yasağının kaldırılması üzerine ailesini bulunduğu Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne çağıran Remzi Almaz, çok heyecanlıydı. Çünkü babası Sabri Almaz’ın Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirmesinin ardından, ilk kez ailesiyle görüşecekti...
Devamını Oku

Üç kişilik odaya altı kişi

Darbe

Darbe girişiminin sabahında, yani 16 Temmuz 2016 Cumartesi günü, Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalanların odaları değiştirildi. Odalarda bulunan buzdolabı, leğen, su kovası, bulaşık sepeti, deterjan, sehpa, tabure gibi araç-gereçler toplanıp, depoya kaldırıldı. Üç kişi için inşa edilmiş odalara 6..
Devamını Oku

Oltu T Tipi Cezaevi

Yakla

Yaklaşık 19 aydır tutuklu bulunan Mehmet Emin İpek, daha önce bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevine katıldığı gerekçesiyle Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Oysa mahkemesi Diyarbakır’da sürüyordu. Nitekim ilk duruşmasına SEGBİS aracılığıyla katıldı. Bu duruşmada, iletişim sağlıkl..
Devamını Oku

Mardin’den büyük sürgün

Mardi

Mardin E Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan 20 kişi, Ege’deki cezaevlerine sürgün edildi. Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; İrfan Solmaz, Mikail Gözek, Sedat Altunay, Nurullah Kalkan, Mahsum Baday, Adil Kıpçak... Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Vedat Demir, Ruşen Okumuş, Tarkan Acet, Mustafa Tekin, ..
Devamını Oku

Hasta tutsakların durumu kötüleşiyor

Ağır

Ağır hastaların tedavisi için ‘6 aylığına tahliyesi’ yasası çıktığı dönemde, açık kalp ameliyatı olan Sabri Kaya’nın avukatı da bundan yararlanmak için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ankara Numune Hastanesi, bu yönde rapor yazınca, sevk edildiği İstanbul Adli Tıp, Sabri Kaya’nın cezasının 3 ay ertele..
Devamını Oku

Gurbani’nin durumu ne olacak?

Hüsey

Hüseyin Gurbani Şengol, İranlı bir insan. Bir yıl kadar önce, tutuklandı ve yabancı uyrukluların konulduğu Maltepe L Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Çıkarıldığı mahkeme tarafından, 7 ay kadar önce, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Bunun üzerine gittiği karakol ve yabancılar şubesinde işkenceye maru..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür