• A. Vahap TAŞ

Licê’nin kara bağları

AMED

AMED / DİHA - 1993 ve 1994 yıllarında evleri yakılıp yıkıldıktan sonra zorla göç ettirilen ve 2005’lerden sonra tekrar köylerine ve mezralarına dönen yurttaşlar, Temmuz 2015’te bu kez yangınla yerlerinden edilmek istendi. Yurttaşlar her ne kadar yangına müdahale etmek için çaba sarf etse de rüzgarın..
Devamını Oku

Bağ bozuldu son kazanlar kaynadı

K&

Kürtler tarih boyunca sürdürdükleri bağcılık kültürünü, 21. yüzyılda da aynı yöntem ve tempoyla sürdürüyor. Kesim işleri, çapalama, düzenleme ve ilaçlama derken eylül ayının ortalarında başlayan bağ bozumu me..
Devamını Oku

Bağlarda pekmez buharı

So

Sonbaharın gelmesiyle köy ve mezralarda hummalı bir çalışma başlarken, Licê ilçesinde sonbahar rengini alan üzüm bağlarında buhar dumanları yükseliyor. Yurttaşları bağ bozumuyla birlikte pekmez, pestil ve cevizli-sucuk yapma telaşı sararken, tamamen doğal o..
Devamını Oku

Şimdi böğürtlen zamanı!

B&

Bölge illeri başta olmak üzere, bütün illerin kırsal kesimlerinde boy veren dikenli ve ince telli böğürtlen (dendureşk) ağacı, değişik iklim şartlarına daha kolay adapte olma özelliği taşıyor. Meyve türleri içerisinde meyvesi en hassas olan böğ&..
Devamını Oku

Yayladan dönüş başladı

Ba

Baharın ardından artan hava sıcaklarından hayvanlarını korumak ve daha iyi beslemek için yaylaların yolunu tutan yurttaşlar, hava sıcakları yaylalarda mevsim normallerinin altına düşünce geri dönmeye başladı. Yolun ve elektriğin olmadığı ya da götürülmek ..
Devamını Oku

Asırlardır devam eden bir gelenek

Am

Amed’in (Diyarbakır) Pasûr (Kulp) İlçesi’ne bağlı Eskar (Yaylak) Köyü, yüksek dağları, derin vadileri, kaynak sularıyla harika bir diyar. Ancak, bu köye gitmek de dönmek de oldukça güç. Köyün sınırları içinde &u..
Devamını Oku

Bahar geldi gerçek göründü

B&

Bölge’de bu yıl son yılların en çetin kış mevsimi yaşandı. Kar kalınlığı yer yer 8-10 metreye ulaştı. Amed (Diyarbakır), Mûş, Çewlîg (Bingöl) ve Bedlîs’deki köyleri, ilçe, il merkezlerine bağlayan yollar aylarca kapalı kaldı. Yolla..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür