• Muhittin CEMİL

14 yaşındaki bızdık Erdoğan’ı nasıl kandırdı?

Eski

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel Fikret Bila’ya çok önemli açıklamalar yaptı. Birinci önemli sonuç şu: “TSK 1984 yılından itibaren Fethullahçı askerleri ihraç etmiş. Yani bunlar “gizlenememiş...” Açıklamada çok önemli ikinci nokta ise “terfilerin prosedürü.” Bu öyle bir prosedür ki, hiç ki..
Devamını Oku

‘Ne kaaa darbe pilavı... O kaaa OHAL planı’

Abdül

Abdülkadir Selvi yazmış: Darbecilerin B planı ürkütüyor. Sizce bunun anlamı nedir? Bizce şudur: A planı için 3 aylık OHAL B planı için bir 3 aylık OHAL daha... Ya C planı? Derken D planı... Selvi bizi A, B, C derken, 29 harfli plana “alıştırıyor.” Her harfe bir “uzatma.” Allah’t..
Devamını Oku

Kuto’nun darbe analizi

Herke

Herkes çok şaşırıyor. “Nasıl olur, ordunun yarısı Fethullahçıymış da kimsenin haberi yokmuş...” Bir iddiaya göre yüzde sekseni... Her yerde konuşalanlar böyle. “Çok gizli çalışıyorlarmış...” “Tanınmamak için bir 70’lik rakıyı bir oturuşta dipliyorlarmış...” “Eşlerinin başı açıkmış, ha..
Devamını Oku

İki sergerde

Her “

Her “teslim” anlaşmasından sonra, “matbuatta” kalem kavgaları mukadder olur. Oluyor da, anlaşmasını savunanlarla, henüz başlarına ne geldiğinin farkına varmayan ahmaklar arasında kavga bu defa da şiddetlendi. Örneğin Ahmet Taşgetiren, “teslim anlaşmalarını” selamlıyor ve “dış güçle yapılan barışı..
Devamını Oku

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in demeci

Aslan

Aslan Bulut Yeni Çağ’ın yazarı. Ultra milliyetçi.                       Ve bizim medyanın yorumlamaya her nedense gerek duymadığı “bilgileri” hemen yorumluyor. Örneğin PYD Eşbaşkanı Salih Müsl..
Devamını Oku

Türkiye’nin bütün ‘suçluları’ birleşin!

Üç nö

Üç nöbetçiyi tutukladı. Üç gün sonra rekor hızla ddianameyi hazırladı. Neden? Çünkü tecrübe etmişti; Akademisyenlerin bildirisine karşı zorbalıkla harekete geçmiş, fakat sonuç alamamıştı. Ama bir grup akademisyeni tutuklayınca, üniversiteler büyük ölçüde susmuştu. Özgür Gündem’le dayanışmay..
Devamını Oku

Anayasa’daki Atatürkçülük

Eser

Eser Karakaş profesör. Bilgili adam. Ama yine de “irkilmiş”. Yazısının birinci bölümünde, Erdoğan’ın başdanışmanı, Mehmet Uçum’un beyanatından hareketle, “anayasadan Atatürkçülükle ilgili bölümlerin çıkarılacağını” duyuruyor. “Bu demeci gördüğümde, itiraf ediyorum, ben bile irkildim”. Karakaş “At..
Devamını Oku

Allah’ın Dağları ile Firavunun Piramidi

Haber

Haberdar’da Sezin Öney “suç işleyen subaylara dokunulmazlık” yasası bağlamında önemli bir yazı yazdı. Yazısının özellikle aşağıdaki son bölümü büyük önem taşıyor: “Nedir bu “remilitarizsyon”? Akrabalık, eş dost ahbap çavuş ilişkileriyle, silah endüstrisi-devlet-siyasi irade üçgeni kurup, sonu ..
Devamını Oku

‘Saf kan’ için laboratuvar, kafatası için ‘pergel’

Türki

Türkiye’nin başındaki adam şöyle konuştu: “Bu cibiliyet meselesidir. Orada çıkıyor bir ukala bir şey hazırlıyor. Alman Parlamentosu’na sunuyor. Neymiş, birileri de diyor ki güya Türk... Ne Türk’ü be... Bunların kanının laboratuvar testinden geçmesi lazım” Almanya’da bir Alman, diğer bir Alman ..
Devamını Oku

Saray düğününün perde arkası: Ne kadar kan, o kadar kazanç

Çatış

Çatışmalar, çelişkiler, çekişmeler, her zaman gerçeğin içine tıkıldığı çuvalı deler. Çünkü mızrak çuvala sığmaz. Gerçek de bu delikten dökülür. Bu cümle giriş cümlesi. Konumuza gelelim: Endüstriel-askeri kompleks nedir? Silah sanayi patronlarıyla, tekellerle, militarist kliğin ve siyasi eli..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür