• A. Rahmi KILIÇ

Öcalan ve yeni ‘biz’

Ta

Taksim’deki Gezi Parkı eylemleri tüm sıcaklığıyla sürerken, Türkiye siyaset gündemi de bir keşmekeşin içerisinde sürüklenip duruyor. Tüm kentlere hızla yayılan ve özünde iktidarı ve başbakanı hedef alan bu gösterilere, çok&cced..
Devamını Oku

‘İdeal söz durumu’ ve Öcalan

Ka

Kamusal iletişimin fikir babası ünlü ideolog Jürgen Habermas, sağlıklı ve doğru iletişimi tanımlayan “Towards a theory of communicative competence” eserinde yeterli iletişimin temel öğesi olarak “İdeal Söz Durumu”nu öne sürer. 21 Mart&rsq..
Devamını Oku

Baskın figür olarak Öcalan

21

21. yüzyılda medyada ve gündelik yaşamımızda meydana gelebilecek dönüşümleri Global Village (Evrensel Köy) eserinde anlatan Marshall McLuhan,  tüm yapısal değişimleri iki faktör ile ifade eder: Figür ve zemin. Diyarbakır Newrozu’ndaki mahşer..
Devamını Oku

İktidarın ‘yeni söylemi’ ve bellek deliği

So

Son zamanlarda yine gergin günler yaşıyoruz. Bir kez daha toplumsal bir histeriye tutulduk. Okuduğumuz tüm gazete ve internet portallarında, izlediğimiz tüm televizyon kanallarında ölüm ve çatışma haberlerinden geçilmiyor. Koca koca sıfatları olan nice &lsqu..
Devamını Oku

Televizyon ve şiddet imgesi

Ta

Tarihin insan bilincinde anlam bulduğu ilk sanatsal ve toplumsal imge nedir? Şair Adnan Yücel’in “Topraklılar tanrılaşıp topraksızlar köleleştiği zaman...” dediği zaman ne olmuştur? İlk insan için tarih ne anlam ifade ederdi, şimdiki insan için ne ifade e..
Devamını Oku

Medya ve iktidar söylemi

To

Toplumsal bir bütünün en temel öğesi olan kişi, felsefi yaklaşımlara göre, tutum ve davranışlarını belirli gereksinimlerini karşılamak amacı ile düzenler ve yöneltir. Bu noktadan hareketle bireyler için öncelikli olan temel gereksinimin “can g&..
Devamını Oku

Angry young men: Öfkeli genç adamlar ve özgür sinema

19

1956 yılında öncülüğünü Lindsay Anderson’un yaptığı bir grup genç, yeni bir sinema akımı başlatırlar. Bu gençler daha önce çeşitli dergi ve gazetelerde radikal bir uslupla film ve belgeseller hakkında değerlendirmeler yaparlar. Onlara g&oum..
Devamını Oku

Anadil kavramında TV etkisi

K&

Kürtlere yönelik giderek artan siyasi baskı ve tutuklamaların neyi ifade ettiği hemen her yazarın, düşünürün bildiği bir durumdur. Aslında hedeflenen olgunun özgür ve düşünen Kürt kimliği olduğu da bilinmektedir. Fakat algılanamayan şey; yarg..
Devamını Oku

Kürt sinemasına bakmak

So

Son yıllarda filizlenen Kürt sineması, kendine özgü bir paradigma kurma sürecine girmiştir. Bu paradigma kendini Türk sinemasının etkisinden ve yaklaşımından ne yazık ki koruyamamıştır. Gerek kısa metraj gerek uzun metraj olsun bu etki çok bariz bir şekilde kendini..
Devamını Oku

Dünyada en güzel şey özgürlük mücadelesidir

Ya

Yazı ve şiirleriyle Türkiye'de siyasal sistemin ve yerleşik değerlerin sarsılmasında önemli bir yer tutan Cezmi Ersöz'le sanat ve siyaset üzerine konuştuk. "Özgür Gündem'de yazdığım dönemlerde basın, üç maymunları oynuyordu. Bu dönemde..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür