• Günay AKSOY

Gazeteciler soru sormayı unuttu

Galat

Galatasaray Ünversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceren Sözeri ile medyanın “darbeden önce”sini ve “darbeden sonra”sını konuştuk. * Darbeden önce de basına dönük ciddi bir baskı vardı. Gazeteler kapatılıyor, siteler sansürleniyor, muhabirler tutuklanıyor, hedef gösteriliyorlar. Kü..
Devamını Oku

Kurbanlık koyun gibi sessiz kalmayız

Türki

Türkiye, çözüm sürecinin buzdolabına kaldırılmasıyla tarihi bir barış fırsatından kapsamlı bir savaşın içine girdi. Her gün ölüm haberleri geliyor. Ekonomik, sosyal, toplumsal kriz had safhada. Toplumsal direniş ise savaşa koşut olarak büyüyor. Bu tabloya şimdi de HDP’yi Meclis’ten atma girişimi ekl..
Devamını Oku

Bêrîvanlar Cizîr’de hiç diz çökmedi

Biz o

Biz onu başındaki beyaz tülbentle halkın en önünde devletin karanlık güçlerine meydan okurken tanıdık. Newroz denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Cizîr’in 1992 yılı Newroz’una bir kadın öncülük etmişti. Bêrîvan’ın Newroz direnişinin ardından doğan kız çocukları Bêrîvan ismini aldı, onun gibi ..
Devamını Oku

Lisa’nın kamerası direnişi çekecek

Hayat

Hayatımın en zor ve anlamlı röportajlarından birini yaptım. Cennetin tüm güzelliklerini yüreğine almış Lisa Çalan’ın yüreğinin güzelliğini röportajımın her sorusunda aldığım cevapta daha iyi gördüm. Lisa ile röportaj yapmaya karar verirken, protez tedavisi için Avrupa’da olduğunu biliyordum. Lisa’nı..
Devamını Oku

Alman parlamenter: Merkel çözüm sürecine karşı, Erdoğan’ın savaş kararını destekledi

Kürt

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek için Türkiye’ye gelen 11 kişilik Uluslararası Barış Delegasyonu üyeleri içinde yer alan Alman Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko ile Türkiye ve Almanya ilişkilerinin tarihsel ve stratejik ortaklıklarını, Türkiye’nin mültecileri Avrupa’ya karşı koz olara..
Devamını Oku

Kadın hareketinde her şey siyah ve beyaz değil

Kürt

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve hükümetle tıkanan çözümün yolunu açmak için 11 kişilik bir heyetle İstanbul’a gelen Ekofeminizm eleştirmeni Janet Biehl ile yoğun programına rağmen görüşme gerçekleştirdik. Biehl ile yaptığımız sohbette ekofeminizmi, Rojava kadın devrimini ve Kürt kadın hareketini..
Devamını Oku

Dün Rojava, bugün Cizîr yarın İstanbul DİRENİR

‘10 b

‘10 bin asker, 8 general, tank ve tüfeğe karşı direnen kadınların iradesi yenilmez’ KJA yürütme üyesi Ceylan Bağrıyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kendisiyle yapılan her görüşmede halkların ve kadınların kurtuluşu için “Demokratik Ulus” sisteminin inşasının önemine dikkat çektiğini hatır..
Devamını Oku

Kadınlar isyan ettikçe güzelleşiyor

Kongr

Kongreya Jinên Azad (Özgür Kadın Kongresi) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Amed’de kapsamlı bir programla karşıladı. Mirabel kardeşler, Sakine Cansız ve Arin Mirkan’ın mücadelesiyle uyanan ve örgütlenen kadınlar dünyanın her yerinde olduğu gibi Amed’de de alanlard..
Devamını Oku

Demokratik Suriye güneşi doğuyor

Türki

Türkiye’nin bütün gündemi Rojava ve Rojava yönetimidir. Türkiye derin bir çıkmaz ve bir kaos sürecini yaşamaktadır. Rusya, Beşar Esad’sız bir Suriye düşünmüyor. ABD’de de demokratik bir Suriye’nin Beşar Esad’la olamayacağını dile getirdi. Terör grupları ne zaman bir hizaya gelirlerse, rejim de bir n..
Devamını Oku

Kadınlar 7 Haziran başarısını ikiye katlayacak

HABER

HABER MERKEZİ - İstanbul 2. Bölge ve 3. Bölge milletvekili adaylarından Gülseven Çetin, Gülsüm Ağaoğlu, Şerife Erbay ve Nurten Ertuğrul, HDP’de bulunma nedenlerini ve kadın mücadelesinin HDP’de nasıl yaşam bulacağını anlattı: Yüzde 20 alacaklıyız İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Gülsüm Ağa..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür