• Ali GÜLER

Avrupa festivale hazırlanıyor

KÖLN

KÖLN / ANF - Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin yirmi dördüncüsü 3 Eylül tarihinde Almanya’nın Köln kentinde start alıyor. Mehmet Tunç, Sêvê Demir, Pakize Nayır, Ebû Leyla şahsında, Rojava ve özyönetim direnişinde yaşamını yitirenlere adanan festivale HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve PYD Eşb..
Devamını Oku

Hevêrk Cannes’da ödül aldı

CANNE

CANNES / ANF - İnsan Hakları Savunucusu Rûken Tekeş, babasının yıllar önce yaşadığı bir hikayeyi beyaz perdeye aktararak, Êzidî topluluğunun yaşadığı trajediyi anlatan Hevêrk (Çember) adlı ilk kısa filmi 69. Uluslararası Cannes Film Festivali’nin Kısa Film karegorisinde (The Short Film Corner) ödül ..
Devamını Oku

Bürokrasi girdabında sıkışan insanların hikayesi

CANNE

CANNES / ANF - 69’uncu Uluslararası Cannes Film Festivali, dünya sinemasının usta yönetmeni Woody Allen’ın açılışını yaptığı festivalde muhalif kimliğiyle tanınan Ken Loach’ın filmi “I, Daniel Blake-Ben Daniel Blake” de izleyicilerle buluştu. Haziran ayında 80 yaşına girecek olan Loach’ın ‘son filmi..
Devamını Oku

BİZİM SETTE İKTİDAR YOKTU

Bu yı

Bu yıl yapılan 66’ncı Uluslararası Berlin Film Festivali-Berlinale’nin Forum bölümünde yönetmen Ahu Öztürk’ün, iki Kürt kadın şahsında İstanbul’da yaşayan temizlik işçisi kadınların hikayesini anlattığı “Toz Bezi” filmi, gösterildi. Yoğun bir ilgiyle karşılanan film, İstanbul’da kadınların yaşadığı ..
Devamını Oku

Êzidî çocukların çığlığı Berlinale’de

DAİŞ’

DAİŞ’in, Êzidî Kürtlerin merkezi olan Şangal’e saldırmasının ardından yaşanan katliamın etkileri bütün çıplaklığıyla sürüyor. Belki daha on yıllarca da sürecek. Çünkü binlerce Êzidî kadın ve kızları hala bu çete örgütlerin elinde bulunuyor ve on binlerce Êzidî; Kuzey, Rojava ve Güney Kürdistan ..
Devamını Oku

Berlinale kapılarını yarın açıyor

ANF -

ANF - Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale) 66’ncü kez kapılarını açıyor. “Mutluluk Hakkı” sloganıyla gerçekleştirilecek festival yarın start alıyor. Sloganın amacı savaş ve yıkımlardan dolayı yerlerinden olan milyonlarca mültecinin içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekmek. Festival, ge..
Devamını Oku

‘Özgürlüğü ile barış gelecektir’

BRÜKS

BRÜKSEL / ANF - Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve Kürdistan’da Saray ve AKP hükümeti tarafından yürütülen savaşı değerlendiren Nobel Barış Ödülü sahibi avukat ve insan hakları savunucusu Şirin Ebadi, “Öcalan’ın özgürlüğü müzakere ve barış anlamına gelecektir” dedi. Ortadoğu’daki..
Devamını Oku

CENİ 9’uncu kongresini gerçekleştirdi

Wuppe

Wuppertal / Anf - Kürt kadınlarının sorunlarının tartışıldığı kongrede, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesinin anlatılması için seminerlerin düzenlenmesi, Paris Katliamı’nın açığa çıkması için eylemlerin yapılması ve kayıp Kürt kadınların akıbetinin araştırılması gibi bir dizi karar alındı..
Devamını Oku

Öcalan’a yönelik tecridi kıracağız

Köln

Köln / Anf - Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit, uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişinin 17’nci yılında ağırlaşarak devam ediyor. 5 yıldır avukatlarıyla bir yıldır da ailesiyle görüşmesine izin verilmeyen Öcalan’a yönelik özel bir tecrit uygulanıyor. Bu uygulamaya tepki gös..
Devamını Oku

Kürdistan’a dönüş kararı

Brüks

Brüksel / Anf - Belçika’da yapılan KNK 15. Genel Kurulu’nda eşbaşkanlığa Nilüfer Koç ve Rebuwar Reşid seçilirken, ‘Kürdistan’a dönüş’ kararı alındı. Kongreya Neteweyî a Kürdistanê’nin (Kürdistan Ulusal Kongresi) (KNK) 15’inci Genel Kurulu, 44 parti, örgüt, çok sayıda gözlemci parti ve 176 delegenin ..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür