• Önder ELALDI

Kirmanckî söylemek tarihi sorumluluk

Kirma

Kirmanckî müzikleriyle tanınan Mava’nın ilk albümü “Tew” çıktı. Tamamı Kirmanckî olan albümde yer alan şarkıların tamamına yakınının söz ve besteleri gruba ait. Grup elemanlarından Aziz Erdoğan, grubu ve müziğini değerlendirdi. Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Kirmanckî’de şarkı söylemenin ..
Devamını Oku

Axtamara bu yıl ‘Savaş-Rant-Doğa’ temalı

Ortad

Ortadoğu Sinema Akademisi (OSAD) ve Wan Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte organize ettiği 3. Axtamara Van Film Festivali’ne katılacak filmler için son tarih 20 Ağustos olarak açıklandı. Bu yıl “Savaş-Rant-Doğa” teması ile 23 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, Kürdistan hal..
Devamını Oku

Aslolan devrimin eline şiir dökmek

Sezai

Sezai Sarıoğlu’nun yeni şiir kitabı ‘Kurutma Kağıdı’ şiirseverlerle buluştu. Kurutma kağıdı geçmişte mürekkeple yazılan yazıların dağılmaması için kullanılan bir obje iken Sarıoğlu, ‘devletler ‘unutturur’, devrim ve şiir ise hatırlatır’ sözünden hareketle dökülen kanın üstünü örten ve barışı çağıran..
Devamını Oku

Son toprağın kilamını söylüyor

Erdoğ

Erdoğan Emir, yeni albümü ‘Beref’te yine Kirmanckî ezgilerle sevenlerinin karşısında. ‘Beref’i bütün inanç ve kültürel değerlerin korunduğu yer olarak tarif eden Emir, şarkılarında topraklarından uzak olmanın hüznü, Dersim’in viraneliği ile birlikte son topraklara olan özlemini dile getiriyor Kir..
Devamını Oku

Xayîs’le kendimi rüzgarın hükmüne bıraktım

Kirma

Kirmanckî müziklerle tanıdığımız Mikail Aslan’ın ikinci kitabı “Xayîs” Aram Yayınları’ndan çıktı. Şarkılarında olduğu gibi yazdıklarıyla da geçmişle gelecek arasında köprü kurma gayretinde. İlk kitabı “Hayig”te masalsı-geniş anlatımları tercih eden Mikail, Xayîs’teki anlatımı kendi deyimiyle küçük c..
Devamını Oku

Ölümün yaşattığı ‘Bin Başlı Canavar’

Kapit

Kapitalist ülkelerde yürüyen sağlık sisteminin insan sağlığını nasıl hiçe saydığını ve insanın sadece para kazandıran bir nesneye dönüştürüldüğünü gözler önüne seren “Bin Başlı Canavar” bugün vizyona giriyor. İlaç ve sigorta şirketleri ile özel hastanelerin girdabında eşini yaşatmak için Bonet’in ve..
Devamını Oku

Belgesellerle tarihe kayıt düşüyoruz

4. Fi

4. Filmamed Belgesel Film Festivali’ni Kürdistan, Türkiye ve dünyadan çok sayıda filmin katılımı ile gerçekleşti. 2 yıl aradan sonra yeniden organize edilen festival, sansür ve yasakların her geçen gün arttığı Türkiye’de, sinemacıların nefes aldığı özgür bir platform olarak yerini aldı. Merkez festi..
Devamını Oku

Bir yazı, bir idam ve 26 yıl sürgün

Türki

Türkiye’de gazetede yayınlanan bir yazı nedeniyle idam cezası alan ilk gazeteci Mehmet Akyol. Basına yönelik saldırı ve baskıların her geçen gün arttığı Türkiye, belki de yayınlanan bir yazı nedeniyle idam cezasının verildiği ilk ve tek ülke. Türkiye’de bugün de gazeteciler hakkında yüzlerce yıllık ..
Devamını Oku

Ülkesi işgal altında olan halkların anlatısı

Docum

Documantarist 9. İstanbul Belgesel Günleri, Pakistanlı yönetmen Ammar Aziz’in A Walnut Tree (Ceviz Ağacı) filmi Fıprescı Eleştirmenler Ödülüne layık görüldü. Belgesel, Pakistan ordusu ve Taliban arasındaki savaş nedeniyle göçmen durumuna düşmüş Beluç bir ailenin yerlerinden edinme hikayesi. Geçtiğim..
Devamını Oku

İlhan mektuplarla hayatını anlattı

21 yı

21 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Çomak’ın yaşadıklarını aktaran Sertaç Yıldız ile Çiğdem Mazlum’un “Gönderen: İlhan Çomak” isimli belgeseli İstanbul’da gösterildi. Belgesel, Documentarist İstanbul Belgesel Günleri kapsamında Salt Galata’da izleyici ile buluştu. İlk gösterimini geçtiğimiz günlerd..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür