• Akif ROJ

‘İktidar’a dair

T&

Türk devletinin içi yine iktidar savaşlarıyla kaynayıp çalkalanıyor. Tekrardan Osmanlı tarzı taht ve alan kavgalarına şahit oluyoruz. Tarih tekerrür etmiyor. “Öz” kendisini güncel koşullar itibariyle açığa vuruyor. TC’nin 90 yıllık tarihi..
Devamını Oku

Neo Osmanlı Kürdistanı’na hoşgeldiniz!

Gıdalarını ABD’deki bazı “akademi”lerden alan AKP “mutfakçı”ları fena çalışmıyor! “Demokratlık” ile “muhafazakarlık”  kavramlarını nasıl birbirlerine yapıştırdılarsa şimdi de “Kürdistan”ı “Türk&ic..
Devamını Oku

Sınır aşan ve sınırı kapatan Kürtler!

Ge

Geçen yüzyılın ilk çeyreğinde çizilen sınırlar sadece coğrafyasını değil ruhunu da parçalamaya çalıştı Kürt halkının! Geçen yüz yıl direnişle geçti ve şimdi bu halk aynı sınırlara dayanmış durumda. Geçen gün tarihi b..
Devamını Oku

KDP’nin bilinçli ve bilinçaltı refleksleri

Sa

Salih Muslim, Rojava Kürdistanı’nda faaliyet gösteren siyasal bir partinin eşbaşkanı. Bu eşbaşkanın oğullarından biri, geçen günlerde birçok YPG savaşçısı gibi çetelerle girilen savaşta şehit düştü. Barzani ailesi, Güney Kü..
Devamını Oku

Mezopotamya’da Churchill - Muaviye ittifakı

Ba

Batılı güçler kendi imalatları olan Ortadoğu kaosunu artık yönetemiyor. Genelde 200 yıldır özelde de 1916 tarihli Sykes Picot antlaşmasıyla oluşturdukları sistem en buhranlı dönemini yaşıyor. Bocalıyorlar ve işin içinden çıkamıyorlar. Fakat onların bu s&ou..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür