• Alaaddin DİNÇER

Eğitimde sorular ve sorunlar bitmek bilmiyor!

AKP’n

AKP’nin 13 yıldır uyguladığı sığ politikalar nedeniyle eğitim sistemi daha da içinden çıkılmaz, içine sokulduğu gri sis bulutundan önünü ve geleceğini göremez hale getirildi. Uygulanan dayatmacı politikaların bir sonucu olarak eğitim diplerde seyrediyor.Yerlerde sürünüyor. Bir başarısızlık hikâyesi ..
Devamını Oku

2015 eğitim yılına ayrımcılık damga vurdu

2014-

2014-15 eğitim yılı 12 Haziran Cuma günü sona erdi. Eğitimin her düzey ve aşamasına fiili uygulama ve dayatmalara dayalı ayrımcılık uygulamaları damga vurdu. Türkiye’nin eğitim sistemi toplumun farklı sınıf, inanç ve kimlik yapısının ihtiyaç ve taleplerine yanıt verememektedir. Eğitimin kaynak ve ol..
Devamını Oku

Muhalefete ortak cephe önerdik

Su

Suriye’nin demokratikleştirilmesi için oluşturulan Kürt İnisiyatifi heyetinde bulunan Rojava Kürdistanı Halk Meclisi (MGRK) Eşbaşkanı Abdulselam Ehmed, Türkiye’de Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) içinde bulunan tüm gruplarla görüşme imkanı bul..
Devamını Oku

36 sınavlı model kimlere avantaj sağlıyor?

Ka

Kamuoyunu günlerdir meşgul eden ve eğitimin birinci gündemi yapılan ortaöğretime geçiş sistemini düzenleyen yeni “yazılı” modeli önümüzdeki günlerde çok tartışılacak gibi görünmektedir. Bu değişiklik de diğer değişiklikle..
Devamını Oku

Sınavsız bir eğitim sistemi

So

Sonuçları başından belli bir sınav maratonu daha sona erdi. Ardında milyonlarca trajik hikaye bırakarak. Aslında bu sonuçlara bakarak milyonlarca gencimiz için bu defterin bir daha açılmamak üzere kapandığı anlamına gelmektedir. Büyük bir kandırmaca oldu..
Devamını Oku

Okul adlarının kimlik kodları

3

3 büyük kentte kamuya ait 4000 okul örneklem alınarak “okullara verilen isimler” taraması yapılmıştır. Kaynak olarak, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yayınlanan okulların telefon ve adreslerinin içinde yer aldığı rehberler ile Eğitim Sen&rsquo..
Devamını Oku

Öğretmenleri performansa ve sınava tabi tutmak

ME

MEB tarafından hazırlanarak hükümete sunulan Ulusal Öğretmen Stratejisi’nde ücretlerin ve başarının sınava bağlanması kabul edilemez bir durumdur. Bir bakıma performans ücretlendirme sistemi olarak nitelenen bu uygulama eşitlikçi ve etik olmaktan uzaktır. &Ou..
Devamını Oku

MEB'in 2011-12 yılı istatistikleri

ME

MEB'in 2011-12 Eğitim -öğretim yılını kapsayan son istatistiklerinin değerlendirilmesinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu sonuçlara bakarak 4+4+4'lük sistemin her alanda gereksinimleri arttıracağını söylemek olanaklıdır. Verilere kısaca bakı..
Devamını Oku

Toplumsal barış için ANADİLDE EĞİTİM gereklidir!

İn

İnsana ilişkin yapılan tüm tanımlamalarda iki temel öğe her zaman önplanda yer alır; düşünce ve dil. Dilin düşünceyi, düşüncenin dili beslediği gerçeği, kişilik oluşumunda ve gelişiminde anadilin ve kültürün ne kadar önemli o..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür